SEC Başkanı, Kripto Para Platformlarına Kayıt Çağrısını Yineledi

SEC Başkanı, Kripto Para Platformlarına Kayıt Çağrısını Yineledi

SEC Başkanı Gary Gensler, ABD Bankacılık Komitesi’nin bugün “ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Gözetimi” konulu duruşması öncesinde, kuruma kaydolmaları için menkul kıymetleri olan kripto para platformlarına çağrısını yineledi.

Gensler kripto sektöründe yatırımcı koruma eksikliği konusunda gördüğü endişeleri vurguladı ve şunları söyledi:

“Şu anda kripto finansmanı, ihraç, ticaret veya borç verme konusunda yeterli yatırımcı korumasına sahip değiliz. Bu varlık sınıfı, dolandırıcılık ve kötüye kullanımla dolu.”

Gensler, SEC’in kriptoda yatırımcı korumasını artırmak için Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ile ve diğer kurumlarla birlikte çalıştığını söyledi.

Gensler, geçmişte stabilcoinler etrafındaki düzenlemeye işaret etti. 1 Eylül’de Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi önünde konuşan Gensler şu ifadeleri kullandı:

“Temmuz ayında, tüm kripto ticaret platformlarındaki ticaretin yaklaşık dörtte üçü bir stabilcoin ve diğer tokenler arasında gerçekleşti. O nedenle, bu platformlarda stabilcoin kullanımı, geleneksel bankacılık ve finansal sistemimizle bağlantılı bir dizi kamu politikası hedefinden kaçmak isteyenlere kolaylık sağlayabilir.”

Gensler’in yorumları, Nasdaq listesindeki Coinbase’e yüksek verimli kripto tasarrufları sağlayan Lend ürünü hakkında yaptığı son uyarının ardından geldi.

Ek olarak yatırımcılar ve kripto para topluluğu, şu anda keşif aşamasında olan SEC v. Ripple Labs davasını da yakından izliyor . SEC, Ripple’ın XRP token satışının kayıt dışı bir menkul kıymet teklifi olduğunu iddia ediyor.