Bitfinex Alpha 104 | Son Düşüşlere Rağmen, Bitcoin Hiç Bu Kadar Güçlü Görünmemişti

Bitfinex Alpha 104 | Son Düşüşlere Rağmen, Bitcoin Hiç Bu Kadar Güçlü Görünmemişti

Bitcoin’in temelleri, sarsılmaz gücünü korumaya devam ediyor. Geçen hafta ağ üzerinde yapılan milyarınca işlemin kutlanmasıyla birlikte, Bitcoin’in değer koruma ve para politikalarından kaynaklı enflasyonlara karşı bir güvence olarak sunduğu tüm özelliklerin yanı sıra, varlıkların hızlı ve ucuz bir şekilde, banka veya hükümet gibi merkezi bir otoritenin aracılığı olmaksızın, bireyler arası transfer edilebilmesini de mümkün kılmakta aldığı önemli rolü tekrar hatırlamış olduk.

Ancak, şu son haftada Bitcoin üzerinde bir satış baskısı görüldü ve fiyatı haftanın başlarında yaklaşık $65.000 iken, $60.000 civarına düştü. Satışın genellikle kısa vadeli yatırımcılardan kaynaklandığı, uzun vadeli yatırımcıların bu sürece dahil olmadıkları görünüyor. Nisan ayında gözlemlenen uzun vadeli yatırımcı dağılımı etkisini kaybetmiş gibi, on-chain veriler ise bu son satışa katılmadıklarına işaret etmekte.

Eğer bu trend devam ederse, halihazırda dip seviyeye ulaştığımızı ve yukarı yönlü büyüme potansiyelinin arttığını söyleyebiliriz. ABD Bitcoin ETF’lerine günlük net akışlardaki volatilite ise, düzensiz yatırımcı yaklaşımlarına işaret ediyor, bu da değerin yakın vadede tabanına ulaştığını düşündürüyor. Örneğin, geçen Çarşamba günü ABD Bitcoin ETF’lerinden yalnızca biri giriş gördü; Cuma günü ise, popüler Blackrock ETF bir miktar giriş görse bile, bu girişler GBTC’de gözlemlenen çıkışın yanında hiç gibi kaldı. Fakat, geçen hafta Pazartesi günü ve ondan önceki Cuma gününe baktığımızda, GBTC dahil her fonda net pozitif girişler yaşandığı görünüyor. BTC ETF’lerinde devam eden bu gelgitler, dip seviyeye ulaşmak üzere olduğumuz tahminini destekler niteliktedir. Makro ekonomide de, hala daha net bir yönelim oluşumu yaşanmadan önce, piyasanın tedbirli bir tavır aldığını görüyoruz. FED’in enflasyona karşı sert tutumu, kredi verme koşullarının sıkılaştırılmasına ve ABD toptan envanterlerinde düşüşe neden oldu. Hem stoklardaki daralma hem de borç alma faaliyetlerindeki bu düşüş, işletmeleri durgunluğa hazırlanmaya ve daha hafif ekonomik koşullar beklentisiyle stratejilerinde değişikliğe gitmeye sürüklüyor. Bu temkinli yaklaşım, tüketici davranışlarına da yansımakta. ABD tüketici güveni, Mayıs ayında son altı ayın en düşük noktasına ulaştı, bununsa büyük ölçüde enflasyonla ilgili artan endişelerden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Kripto dünyasına geldiğimizde, ABD Temsilciler Meclisi, bankaların müşteriye ait kripto varlıkları bilançolarında göstermelerini zorunlu tutan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dayatımlarına karşı çıkan bir önergeyi onayladı. Bu olumlu bir gelişme olarak görülse de, Başkan Biden bu karara karşı çıktı, kripto endüstrisinin istikrarını ve bütünlüğünü sağlamak için düzenleyici denetimlerin gerekli olduğunu savundu. SEC aynı zamanda, Ripple Labs’a karşı başlattığı yasal sürece de, Ripple’ın XRP işlemlerinde ihmalkarlık yaptığı iddialarına dair savunmasına karşı çıkarak devam etmekte. SEC, Ripple’ın 2020’den bu yana herhangi bir ihlalde bulunmamış olmasına rağmen, gelecekte yaşanabilecek olası ihlallere önlem olarak, Ripple’a karşı caydırıcı dayatımlarda bulunabilmesi gerektiğini savunuyor.

Mutlu İşlemler!