Bitfinex Alpha-103 | Bitcoin Hareketli Ancak Piyasada Olan Volatilite Azalıyor

Bitfinex Alpha-103 | Bitcoin Hareketli Ancak Piyasada Olan Volatilite Azalıyor

Bitcoin piyasalarında madencilikten kaynaklanan Bitcoin arzındaki artış, makro ekonomik göstergelerden gelen enflasyon ve faiz oranlarına dair, piyasadaki herkesin yeni bir fiyat dengesi arayışında olduğunu görüyoruz. Bitcoin geçen hafta dönemlik en düşük seviyesine gerileyip ardından keskin bir şekilde düzelerek, Nisan ayı dip noktalarının üzerinde seyirlerini koruyan büyük altcoinlerin aksine dalgalı bir hafta sergiledi.

 Önemli bir gelişme ise Bitcoin balinalarında gözlemlenen hareketlilik oldu. Exchange Whale Ratio (EWR) oranının işaret ettiği bu hareketlilik yatırımcı grubunun muhtemelen satışa hazırlık olarak, borsalara Bitcoin taşıdıklarını öne sürüyor. Bu sonuç bize, potansiyel bir satış baskısına işaret ediyor. Yine de akılda bulunduralım, geçmişe baktığımızda agresif satışların çoğu, fiyat hassasiyetine sahip, elinde 155 günden az bir süreliğine BTC bulunduran kısa vadeli yatırımcılar tarafından yapılmıştır. Bu grup için gerçekleşmiş değer $58,700 bandında ve bu da güncel piyasalarda önemli bir destek seviyesi görevi görmekte. Kısa vadeli yatırımcıların MVRV oranına bakıldığında, satış eğiliminin azaldığı görülüyor. Bunu destekleyen bir başka durumsa, halving sonrası dönemde volatilitede görmüş olduğumuz dikkate değer düşüştür. Bitcoin’in öngörülen volatilitesindeki bu önemli düşüş, piyasanın dengelendiğini ve ani fiyat hareketlerine dair beklentilerin azaldığını gösteriyor. Bitcoin ve Ethereum için volatilite risk primleri ciddi ölçüde daraldı. FED dikkatli ve özenli yaklaşımını sürdürüyor. Faiz oranlarını %5.25 ila %5.50 seviyelerinde tutuyor.

Enflasyon devam ediyor. Güncel veriler gösteriyor ki işgücü maliyeti endeksindeki artış öngörülenden daha da hızlı seyrediyor, sebebiyse muhtemelen işgücündeki daralmanın, çalışanların enflasyonu sebep göstererek daha yüksek ücret talep edebiliyor olmaları. Bunu destekler nitelikte bir rapor, İşgücü İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından ortaya kondu, rapora göre iş ilanları son üç yılın en düşük seviyesinde, maaşlarsa azalmakta.

Kripto haberlerine gelirsek, geçtiğimiz hafta Binance’in kurucusu Changpeng Zhao’nun para aklama ve yaptırım ihlalleri nedeniyle dört ay hapis cezasına çarptırıldığı açıklandı; Hong Kong’da yeni spot Bitcoin ETF’leri piyasaya ilk adımlarını attı, bölgenin yavaş başlayan benimseme sürecinde önemli bir ilerlemeye imza atılmış oldu. Son olaraksa, dünyanın en büyük stabilcoin ihraççısı Tether, 2024’ün ilk çeyreğinde $4.52 milyar bir rekor kar, $11.37 milyar net öz sermaye değeri ile sağlam finansal durumunu yansıtan rakamlar açıkladı.

Mutlu işlemlerle dolu bir hafta dileriz!