Bitfinex Alpha-102 | Altcoinlere İlgi Yayıldıkça Bitcoin Satın Alma Fırsatları Ortaya Çıkıyor

Bitfinex Alpha-102 | Altcoinlere İlgi Yayıldıkça Bitcoin Satın Alma Fırsatları Ortaya Çıkıyor

Anlık olarak iki önemli metrik, potansiyel olarak avantajlı bir satın alma fırsatına dikkat çekiyor. “Gerçekleşen Piyasa Değeri” (MVRV) ölçütü ve açık ilgi ağırlıklı fonlama oranı, yatırımcılar için potansiyel bir giriş noktasına işaret ediyor. Açık ilgi ağırlıklı fonlama oranının geçen hafta pozitif olması, uzun pozisyonlara yönelik iştahın arttığını gösteriyor. Şu anda 2,21 olan MVRV oranı, özellikle tarihsel modellerin MVRV 90 günlük ortalamasının altına düştüğünde önemli getiriler gösterdiğine bakarsak, güncel Bitcoin değerinin azımsandığını düşündürmektedir.

Ancak ilginç bir şekilde, piyasadaki Bitcoin baskınlığı bir düşüş yaşıyor. Ether ve diğer altcoinler BTC’yi geçiyor. Tipik olarak, yarılanma sonrası dönemler, yatırımcıların potansiyel olarak daha yüksek getiri arayışıyla altcoinlere odaklanmasına tanıklık eder. Ether’in son zamanlarda Bitcoin karşısında, düzenleyici zorluklara rağmen gösterdiği güçlü performans, altcoinlere karşı ılımlı bir piyasa olduğunu ve daha büyük bir trend değişikliğini işaret etmektedir. Ether’in altcoin performansı için bir gösterge olarak önemi büyüktür çünkü çoğu zaman genel altcoin piyasasında yaşanan hareketlilikler önce Ethereum üzerinde gerçekleşir.

Bu potansiyel Bitcoin alım fırsatı ve altcoinlere gösterilen yeni ilgi, ABD ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yavaşlayarak %1.6’lık bir büyüme gösterdiği günlere denk geliyor. Bu yavaşlama, ekonomi devam eden yüksek enflasyon altında kaldığı zaman merkez bankası için içinden çıkması zor bir durum oluşturuyor. FED’in ana enflasyon ölçeği olan kişisel tüketim harcamaları endeksi, Mart ayında aylık bazda %0.3’lük bir artışla istikrarlı kaldı. Yıllık bazda  %2.7’ye yükselerek FED’in %2’lik enflasyon hedefinin ve uzman tahminlerinin üzerinde bir orana ulaştı.

Yavaşlayan büyüme ve ivme kazanan enflasyon, ekonomik büyümenin durakladığı ve fiyatların artmaya devam ettiği “stagflasyon” durumu korkularını yeniden canlandırdı. Son zamanlarda olumlu ekonomik belirtiler tarafından desteklenen genel görüş, artık yerini tedbirli yaklaşımlara bırakıyor. Piyasa 2024’te faiz indirimlerinde beklenen azalmaya hazırlandığı sırada, uzun bir süre yüksek faizlerin hakim olacağı bu durum, ABD şirketleri için önemli zorluklar doğuruyor.

ABD Adalet Bakanlığı ise düzenleme ihlallerine karşı sert bir tutum sergiliyor. Binance’in kurucusu Changpeng Zhao için Banka Gizlilik Yasası ihlallerinden üç yıllık hapis cezası öneriyor. Adalet Bakanlığı aynı zamanda, Samourai Wallet kurucuları Keonne Rodriguez ve William Lonergan Hill’e karşı, kripto mikser servisleri “Samourai” aracılığıyla $100 milyon üzerinde para aklamaya olanak sağladıkları iddiasıyla harekete geçti. A

IMF’nin yaptığı bir çalışma, BTC’nin, özellikle finansal sistemlere erişim sınırlı olan bölgelerde, sınır ötesi finansal faaliyetleri kolaylaştırmadaki önemli rolüne dikkat çekti. Venezuela ve Ukrayna gibi ülkelerde yüksek Bitcoin benimseme oranları ile ABD’deki düşük benimseme oranı arasındaki farkı vurgulayarak, finansal olarak kısıtlayıcı ortamlarda kullanılabilirliğini öne çıkarıyor.

Mutlu işlemler dileriz!