Jack Dorsey, Diem, Meta ve BTC Hakkında Yorum Yaptı

Jack Dorsey, Diem, Meta ve BTC Hakkında Yorum Yaptı

Twitter kurucusu Jack Dorsey, Meta‘nın başarısız kripto para birimi projesi Diem‘in “boşa harcanmış emek ve zaman” olduğunu ve çabalarını “Bitcoin’i herkes için daha erişilebilir hale getirmeye” odaklaması gerektiğini söyledi.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Salı günü şirketinin “Bitcoin for Corporations 2022” konferansında Dorsey ile şirketlerin Bitcoin’i (BTC) nasıl entegre edebilecekleri ve kullanabilecekleri hakkında röportaj yaptı.

Dorsey, Facebook’un Diem’i muhtemelen “doğru nedenlerle” başlatmasına rağmen, kendi para birimini oluşturmaya çalışmak yerine Bitcoin gibi açık uçlu bir protokol kullanması gerektiğini söyledi.

Dorsey, Saylor’a “Libra ve ardından Diem ile ilgili her şey, bence orada bir ton ders var. Umarım çok şey öğrenmişlerdir, ama bence çok fazla çaba ve zaman boşa gitti.” dedi.

Eski Twitter CEO’sunun daha popüler ve başarılı sosyal medya meslektaşına yönelik eleştirisi belki de sürpriz olmamalı. Geçen yıl Kasım ayında Twitter CEO’su Dorsey görevinden ayrıldığından beri, Bitcoin’i yeni şirketi Block‘un (eski adıyla Square olarak biliniyordu) odak noktası haline getirmeyi planladığını açıkça belirtti. Block, kullanıcıların mobil ödemeler yoluyla Bitcoin satın almalarına olanak tanıyor.

“Bu zaman dilimi iki, üç yıl veya ne kadar uzun olursa olsun, Bitcoin’i dünya çapında daha fazla insan için daha erişilebilir hale getirmek amacıyla harcanabilirdi.”

Dorsey, BTC’yi daha erişilebilir hale getirmenin, özellikle Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp‘a atıfta bulunarak Meta’nın birçok ürününe fayda sağlayacağını da sözlerine ekledi.

“Şu anda açık ağımız var ve kullanılabilir. Herkes tarafından erişilebilir değil; ancak kullanılabilir. Ne kadar kolay, ne kadar hızlı yaparsak, o kadar ulaşılabilir hale getirirsek, her şey daha iyi olacak. Facebook’un Libra ile yapmayı amaçladığı her şey dahil.”

Dorsey’e Göre Facebook Yanlış Yere Odaklandı

2019’da Facebook (şimdi Meta Platformları olarak markalandı), bugün uzun zamandır beklenen kripto tabanlı finansal altyapı projesi olan Libra için teknik incelemeyi yayınladı; ancak, projeyi Aralık 2020’de Diem olarak yeniden markalaşmaya zorlayan bir dizi düzenleyici engel ve kötü PR’nin ardından, sonunda zamansız bir sona geldi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Crypto Mom, SEC’in Borsalar İçin Önerdiği Kanunun DeFi’yi Tehdit Edebileceğini Söyledi

Meta resmi olarak Diem’in fikri mülkiyetini ve diğer varlıklarını Silvergate Capital Corporation‘a 31 Ocak 2022’de toplam 182 milyon dolar değerinde satacağını duyurdu ve resmi olarak dün 1 Şubat’ta ipleri teslim etti.

12 Ocak’ta bir Cash App yükseltmesi, Bitcoin Lightning Network‘ü entegre ederek, ikinci katman (L2) ödeme protokolünü kullanarak daha hızlı ve daha ucuz BTC transferlerine izin verdi.