Bitcoin’in İsmi Nereden Geliyor?

Bitcoin’in İsmi Nereden Geliyor?

Ünlü mucit Satoshi Nakamoto‘nun icadı olan Bitcoin (BTC) 2008 yılında hayatımıza girdi. Ortaya çıktığı ilk dönemlerde kimse ne işe yaradığını ve ne kadar ilerleyebileceğini bilmiyordu. Günden güne büyüyen BTC, 64 bin dolarlık zirve ile piyasayı kasıp kavurdu. Şu an ise 49 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor. Peki, Bitcoin‘in ismi nereden geliyor?

Satoshi Nakamoto rumuzlu kişi ya da grup tarafından ortaya çıkarılan bu dijital paranın ismi ”Bit” ve ”Coin” isimlerinin birleşmesiyle oluşuyor. ”Bit” bir bilgisayarın işleyebileceği en küçük veri parçası anlamına gelir. ”Coin” ise kökü Latince’ye dayanan ancak İngilizce’de madeni para manası taşıyan bir kelimedir.

İkisinin birleşimiyle ortaya ”Dijital madeni para” anlamı çıkıyor denilebilir. Günümüzde binlerce kripto para birimi bulunuyor ve hemen hemen hepsinin bir isim hikayesi bulunuyor.

Bitcoin’i, alışveriş yaparken kullanabilir miyiz?

Bitcoin, kripto para piyasasının ciddi bir bölümünü oluşturuyor. Kullanım alanı da her geçen gün genişliyor. Günümüzde resmi kurumlar ve özel şirketlerin büyük bir kısmı bu teknoloji harikasını benimsemeye başladı. Bilindik firmaların önemli bir bölümü BTC’i bir ödeme şekli olarak kabul etmek ve sistemlerine entegre etmek için ciddi çalışmaların içerisine girdi.

Bitcoin dünya genelinde çoğu büyük markanın takibine girmiş durumda. Ayakkabıdan beyaz eşyaya, gıdadan elektronik sistemlere kadar birçok alanda Bitcoin’i kullanabilir hale geldik.  Ülkemizde de onlarca BTC ATM‘si bulunuyor. Bunun yanında yazılımdan turizme kadar pek çok Türk şirketi Bitcoin kripto para birimi ile ödeme alıyor.

Kripto Paralar Arasında Bir Yarış Var Mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi piyasada 10.000′den fazla kripto para birimi bulunuyor. Bu kripto paralar arasında bir yarış mevcut mu? Sorusuna değinecek olursak; kısmen ”Evet” diyebiliriz.

Aslına bakacak olursanız tüm kripto para birimleri Bitcoin’e karşı bir yarış içerisindedir. Çünkü hepsi BTC’e bir alternatif olmak üzere hayata geçirilmiş projelerdir.

Kripto Paraların Geleceği Ne Olacak?

Ülkelerin kendi dijital paralarını çıkarmak için yarış içerisine girdiği ve sıkı düzenlemelerin söz konusu olduğu bu dönemde en çok merak edilen konulardan biri kripto paraların geleceği oluyor. Bildiğiniz gibi mevcut kripto para birimi sayısı oldukça fazla. Kripto para uzmanlarına göre bunların büyük bir kısmı yok olacak ancak bazıları kesinlikle bizimle kalacak.

Peki, bizimle kalacak ve yolunda emin adımlarla yürüyecek kripto paralar hangisi? Bu soruyu cevaplandırmak için pek çok kriteri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Projenin arkasındaki ekip, yol haritasına ne kadar uydukları, güncellemeler, potansiyel hayran kitlesi, hizmet alanı ve ortakları gibi gibi pek çok faktörü dikkate almak gereklidir.