Bitcoin, son 8 haftanın en düşük düzeyine gerileyerek 40.000 doların altına indi

Bitcoin, son 8 haftanın en düşük düzeyine gerileyerek 40.000 doların altına indi

Investing.com – Bitcoin, haftaya sert satışlarla başladıktan sonra son 8 haftanın en düşük bedeli olarak 40.000 doların altına geriledi.

Düşüş ivmesi bugün de devam ederken en büyük kripto para, hafta açılışından bu yana bedel kaybını %6’ya çıkararak 38.800 dolar düzeyine kadar düştü. Kripto para piyasalarındaki olumsuz görünümün Bitcoin önderliğinde devam ettiği görülüyor. SEC’in onayının akabinde 11 Ocak tarihinde süreçlere başlayan spot ETF’lere yönelik yükseliş beklentisinin gelinen son durumda yerini fiyat düzeltmesine bıraktığı görülüyor.

Spot ETF’lerin süreçlere başlamasıyla birlikte Bitcoin’deki düşüşün hızlanması genel olarak en büyük ETF eserine sahip Grayscale’in yüksek ölçülü BTC transferlerine bağlandı. Grayscale’in şimdiye kadar saklama kuruluşu Coinbase Prime’a aktardığı BTC ölçüsünün 2,52 milyar dolara ulaştığı biliniyor. Mevcut olumsuz görünüme karşın optimist yorumcular, kısa vadede gerçekleşen düzeltmenin spot Bitcoin ETF ticaretinin devam etmesiyle yerini toparlanmaya bırakacağı inancını koruyor.

Kripto piyasasında düşüşü tetiklediğine inanılan öbür bir gelişme ise yıllar evvel iflas eden Bitcoin borsası Mt.Gox’ın önümüzdeki günlerde alacaklılara Bitcoin ve Bitcoin Cash ödemelerine başlayacağına yönelik haberlerin çıkması olarak görülüyor. Mt.Gox kayyumu geçen ay alacaklılara Japon yeni cinsinden ödemelere başlamıştı. Piyasadaki söylenti ise Mt.Gox’ın Mart ayına kadar 200 bin BTC’yi bulacak bir ödeme planı üzerinde çalıştığı tarafında. Piyasaları huzursuz eden bir öbür söylenti ise ABD Hükümetinin Silk Road’dan ele geçirdiği Bitcoin’lerin yarısına yakınını satma planı olduğuna yönelik.

Altcoin piyasasında da sert satışların devam ettiği görülürken Ethereum haftalık bazda %12 paha kaybına ulaşırken 2.220 dolara kadar geriledi. Birinci 20 kripto para ünitesi ortasında AVAX ve ICP %20’nin üzerinde haftalık kayıplar görerek en çok düşen altcoin’ler oldu. Akabinde SOL ve DOT %20’ye yakın düşüşle geldi.

Son 24 saatte toplam piyasa kıymetindeki kayıp %5’e ulaşırken toplam paha, 1,52 trilyon dolara geriledi. Ortalama süreç hacmi ise %60 artışla 71 milyar dolara yükseldi.

Yatırım Dünyasına InvestingPro ile Hükmedin

Finans dünyasında gerçek bir değişim için InvestingPro ile tanışın! Borsa datalarından adil kıymetlere, sıhhat durumu tahlillerinden profesyonel grafiklere kadar, muvaffakiyete giden yolda size rehberlik edecek her şey burada. Özel indirim kuponlarımızla, seçtiğiniz planınızda %60’a varan avantajlar sizinle. INVTROZEL1A ve INVTROZEL2 kodlarıyla bu fırsatı 31 Ocak’a kadar kaçırmayın. Zira eksiksiz yatırım, eksiksiz araçlarla başlar.

Kaynak: Investing TR