Invesco ve WisdomTree Bitcoin ETF rekabetini Avrupa’ya taşımak istiyor

Invesco ve WisdomTree Bitcoin ETF rekabetini Avrupa’ya taşımak istiyor

Investing.com – Varlık idare şirketleri Invesco ve WisdomTree, Avrupa’da süreç gören Bitcoin borsa yatırım eserlerinde (ETP) komite fiyatını düşürme kararı aldı.

ABD’de spot Bitcoin ETF’lerin onaylanmasının akabinde Avrupa’dan fon çıkışlarının hızlanarak ABD’de listelenen eserlere talebin arttığı görüldü. Bu geçiş, ABD’de daha cazip kurul oranlarının sunulmasına bağlanırken varlık idare şirketleri, artık Avrupa piyasasında daha rekabetçi kurul fiyatları sunmaya başladı.

Bu atılım tıpkı vakitte kripto para piyasasını için de olumlu olarak yorumlanırken daha fazla yatırımcı çekme eforunun bir kesimi olarak görülüyor. ABD piyasasında kripto para dayanaklı yatırım eserlerindeki hareketliliğin Avrupa’da süreç gören Bitcoin ETP fiyatlarının %60 oranında düşmesine neden olduğu bildirildi.

Rekabetin artmasına bağlı olarak Invesco, Invesco Physical Bitcoin ETP’sinin (BTIC), 21Shares Bitcoin Core ETP ile rekabet etmek için toplam komite oranını %0,99’dan %0,39’a indirerek Avrupa’daki en uygun maliyetli ETP’yi sunmaya başladı. Fakat WisdomTree de karşı atağa geçti ve WisdomTree Physical Bitcoin ETP’nin (BTCW) kurul oranını %0,95’ten %0,35’e düşürerek bu unvanı Invesco’nun elinden aldı. Yeniden de kurul oranlarının ABD’de sunulan muadil eserlerin üstünde kalmaya devam ettiği görülüyor.

Diğer yandan Invesco, ABD’de ihraç ettiği ETP eseri için birinci altı ay boyunca ya da 5 milyar dolara ulaşana kadar fiyat almıyor, sonrasında ise %0,39 oranında bir fiyat teklif ediyor.

Sonuç olarak varlık idare şirketlerinin daha çok yatırımcı çekmek için kurul fiyatlarında sıkı bir rekabete girmesinin önümüzdeki periyotlarda kripto para piyasası faydasına olacağı düşünülüyor. Kripto paralara dayalı yatırım eserlerinin hem düzenlenmiş borsalarda hem de düşük fiyatlarla ticaret hacminin büyümesi, kripto varlıkların daha çok klasik finans yatırımcısını çekme noktasında büyük bir potansiyele sahip olduğu üzerinde duruluyor.

Bitcoin yatırım fonları büyümeye devam ediyor

Kripto paralara dayalı borsa yatırım fonlarına yönelik talebi tekrar ateşleyen spot Bitcoin ETF’ler 7. süreç gününde de büyüme ivmesini devam ettirdi. K33 Research datalarına nazaran 7 süreç gününde bu fonların topladığı BTC ölçüsü, 110 bine dayanmış durumda. Bu süreçte BlackRock, iShares Bitcoin Trust ile süratli biçimde büyürken piyasadaki en büyük 3. Bitcoin yatırımcı aracını sunan şirket haline geldi. Grayscale ise şu an 536.715 BTC ile açık orta liderliğini sürdürüyor.

InvestingPro ile Yararlı Yatırımın Keyfini Çıkarın!

Yatırımlarınıza paha katmanın en akıllı yolu InvestingPro’dan geçer! Borsa datalarından adil pahalara, sıhhat durumlarından profesyonel grafiklere kadar her şey burada. Artık seçtiğiniz plana özel %60’a kadar indirimle sahip olabilirsiniz. Yıllık abonelik için INVTROZEL1A, iki yıllık abonelik için INVTROZEL2 kodlarıyla 31 Ocak’a kadar indirimlerden yararlanın.

Kaynak: Investing TR