MetaMask, Consensys paydaşlığı ile Ethereum stake etme hizmetini başlattı

MetaMask, Consensys paydaşlığı ile Ethereum stake etme hizmetini başlattı

Popüler kripto para cüzdanıyla tanınan MetaMask, MetaMask Portfolio dApp’i aracılığıyla “Navigate Validator Staking” isimli bir stake hizmeti başlattı. Ocak 18’de kullanıma sunulan hizmet, kullanıcıların 32 ETH stake ederek Ethereum doğrulayıcı düğümlerini çalıştırmalarına imkan tanıyor. Bu teşebbüs, Ethereum’un Eylül 2022’de “The Merge” ile sağlamlaştırılan bir geçiş olan Proof of Stake (PoS) modeline geçişi ile uyumludur.

Staking hizmeti, MetaMask’a giden %10’luk kurul fiyatı düşüldükten sonra kullanıcılar için yaklaşık %4’lük bir yıllık getiri vaat ediyor. Bu teklif, denetlediği 33.000’den fazla Ethereum düğümünde sıfır kesinti kaydıyla kanıtlanan operasyonel bütünlüğüyle tanınan Consensys Staking ile yapılan bir iştirak sayesinde mümkün oldu.

MetaMask ve Consensys Staking ortasındaki işbirliği kullanıcılara çeşitli avantajlar sağlıyor:

  • Kullanıcılar, kendi kendilerine emanet edebilecekleri bir sistemde, stake edilmiş ETH’leri üzerinde tam denetim sahibi olurlar.
  • Hizmet, kendi Ethereum düğümlerini çalıştırmak isteyen kişisel kullanıcılar için bir mani oluşturabilecek ön donanım maliyetlerine olan muhtaçlığı ortadan kaldırıyor.

MetaMask tarafından bu çeşit stake hizmetlerinin sunulması kullanıcı erişilebilirliğini ve kullanım kolaylığını artırırken, kripto para topluluğu içinde merkezileşme potansiyeli hakkında tartışmalara da yol açtı. Birtakım üyeler, Ethereum doğrulayıcı düğümlerinin değerli bir kısmını yöneten Consensys Staking ve Lido üzere kuruluşların blok zinciri yönetişiminin merkezi olmayan tabiatını etkileyebileceğine dair telaşlarını lisana getirmektedir. Bu tartışmalara karşın, kullanıcıların Ethereum ağının güvenliğine katkıda bulunmalarının önündeki mahzurları azalttığı için hizmet olarak staking platformlarına yönelik eğilimin genişlemesi beklenmektedir.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR