Meta, Sessizce Metaverse NFT’leri Tetikliyor

Meta, Sessizce Metaverse NFT’leri Tetikliyor

Meta (Facebook’un ana şirketi), yapay zeka (AI) vizyonunun canlı yayın güncellemesini ve ileriye dönük meta veri deposunu sunarken, veriler, daha büyük oyuncuların alana girmesiyle birlikte birçok merkezi olmayan meta veri deposu projesinin ısındığını gösteriyor.

CryptoSlam‘den alınan verilere göre, NFTWorlds ve Webbland gibi projeler, satış hacmine göre ilk beşteki NFT serisinde yer alıyor. Bankacılık devi JPMorgan kısa süre önce şubat ayında blockchain özellikli Decentraland‘da arazi satın alarak metaverse giren ilk büyük bankalardan biri oldu.

CryptoSlam’in blockchain şefi Yohann Calpu, daha küçük metaverse projelerine olan ilginin de bu makro trendler olduğunu söyleyerek, “Facebook gibi büyük kurumların ve şirketlerin meta veriye doğru gidiş ve eğilim gösterdiğini görüyorum” dedi.

Facebook, uzaya ilk adımlarını özetlerken, düzinelerce başka şirket, sürümlerini daha hızlı oluşturarak sosyal medya devini yenmeye çalışıyor.

Ethereum üzerinde 10.000 arsadan oluşan bir proje olan NFTWorlds’ün satış hacimleri Şubat ayında 52 milyon ABD Dolarını aştı. Kasım ayına göre aylık satış rakamlarında %2.000’den fazla artış gözlemlendi. Seri, Salı günü son 24 saat içinde en çok satan üçüncü seri oldu ve Axie Infinity ve Bored Ape Yacht Club gibi önde gelen serileri geride bıraktı.

BYOLand, Treeverse ve Wolf Game gibi diğer projelerin tümü, Şubat ayının kapanış günlerinde önemli satış hacimleri gördü ve bu süre boyunca en iyi 20 NFT serisi içinde yer aldı.

Ethereum blok zincirindeki bir başka merkezi olmayan metaverse projesi olan Crypto Voxels, yakın zamanda, Calpu‘nun projeye olan ilginin bir başka itici gücü olduğunu söylediği önemli kamu ilgisinden sonra 70.000 parsellik bir arazi üst sınırını duyurdu.

Calpu; “Metaverse ile ilgili bir şey, asla dijital arazi sıkıntısı olmayacağıdır, bu yüzden bu sadece sizinkini benzersiz kılan şeydir. Büyük ölçekte bir metaverse yatırım yapmak istiyorsanız, arazi sınırının ne olduğunu bilmek istersiniz.” dedi.

Efsanevi NFT serisi Axie Infinity, yakın zamanda önemli bir dönüm noktasına ulaştı ve satış hacminde 4 milyar ABD dolarına ulaşan ilk seri oldu. Bu, ikinci sıradaki CryptoPunks’ın neredeyse iki katı. Axie Infinity popülaritesini artırdı ve NFT’leri bir video oyununda oynanabilir karakterler olarak öne çıkararak video oyunlarının oyna-kazan işlevini başlatmaya yardımcı oldu.

Bu nedenle, Calpu, NFT’lerin ve blok zincirinin, oyun öğelerinin mülkiyetine ve oyunlar arasında birlikte çalışabilirliğe izin verdikleri için gelişen metaverse’de çok önemli bir rol oynayacağını söylüyor.

Calpu; “Blockchain’den önce tüm oyun oyuncularının sahip olduğu rüya, oyun içi öğelerine sahip olabilmeleriydi” dedi.

Bu gerçeğe rağmen, önde gelen metaverse geliştiricisi Meta’nın metaverse vizyonuna blok zincirini dahil etme planları varsa, bu konuda çok sessizdir.

Sosyal medya devi, yaklaşan bir (AI)-etkin sesli asistan programı “CAIRaoke” (telaffuz edilen karaoke) hakkında güncellemeler sağlamak ve AI’nın meta veriye nasıl dahil edileceğini özetlemek için geçen hafta canlı yayınlanan etkinliğini kullandı. Etkinlik boyunca firma, blockchain’e çok az atıfta bulundu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ukrayna NFT’leri: Her Satıldığında Ukraynalılara Kazandırmaya Devam Edecek

Calpu, bunu sosyal medya devi için kaçırılmış bir fırsat olarak görüyor. Avatarları süslemek ve Meta’nın duyurduğu dijital dünyaları keşfetmek gibi metaverinin tüm özelliklerinin, bu varlıkların mülkiyetini alana getirerek blok zinciri aracılığıyla büyük ölçüde geliştirileceğini açıklıyor.

Bununla birlikte, Meta’nın devam eden ilgisi, merkezi olmayan meta veri tabanına olan ilgiyi de etkiliyor.

Calpu; “Sektörde Web 2.0’dan bu değişiklikleri işlerine dönüştüren liderlere sahip olduğunuzda, insanlar bunu fark etmeye başlar” dedi.