Bitcoin, Son 1 Ayda Büyük Teknoloji Şirketlerinin Hisselerinden Daha İyi Performans Gösterdi

Bitcoin, Son 1 Ayda Büyük Teknoloji Şirketlerinin Hisselerinden Daha İyi Performans Gösterdi

Bitcoin ve hisse senedi piyasasının yıla dalgalı bir notla başlamasına rağmen, kripto para birimi, büyük teknoloji hisselerinden daha iyi performans göstererek artan hakimiyetini gösterdi.

Finbold’un ROI aracından elde edilen verilere göre, 13 Şubat 2022 itibariyle Bitcoin, ortalama %12,24 yatırım getirisi (ROI) ile ilk altı teknoloji hissesinden daha iyi performans gösterdi.

Kripto para birimi Meta’yı (NASDAQ: FB) %46,74 ile önemli ölçüde geride bıraktı ve onu %18,37 ile elektrikli araç üreticisi Tesla (NASDAQ: TSLA) izledi. Varlık, Amazon’dan (NASDAQ: AMZN) %3,78 daha iyi performans gösterdi ve onu %1,84 ile Alphabet (NASDAQ: GOOGL) izledi.

Microsoft ile karşılaştırıldığında (NASDAQ: MSFT), Bitcoin yatırım getirisi %1,95 daha yüksekti. Başka yerlerde, bir numaralı kripto para yatırım getirisi neredeyse Apple ile eşleşti (NASDAQ: AAPL) ve hisse senedini %0,76 oranında geride bıraktı.


Bitcoin, oynaklığa rağmen hisse senetlerinden daha iyi performans gösteriyor

Getiriler, Bitcoin’in son aylarda en iyi performans gösteren varlıklardan biri olma durumunu koruma yolunda olabileceğinin potansiyel bir göstergesi. Geçen yıl Bitcoin, yaklaşık %60 getiri ile önde gelen yatırım ürünü olarak ön plana çıktı.

Bitcoin, teknoloji stoklarından daha yüksek bir yatırım getirisi kaydetmesine rağmen, iki yatırım ürünü tandemde hareket etti. Korelasyon potansiyel olarak hisse senetlerini ve kripto pazarını etkileyen faiz oranlarının ve enflasyon endişelerinin etkisine işaret ediyor.

Bahsetmeye değer, BTC ve teknoloji hisse senetleri farklı varlık sınıflarına ait. Şirketler, somut ürün ve hizmetlere sahip kar amacı gütmeyen işletmelerdir; ancak BTC ise sanal bir varlıktır.

Her iki varlık sınıfını da etkileyen oynaklık ile borsa olası düzeltmelere bakmaya devam etti. Potansiyel düzeltme, Federal Rezerv’in daraltma tedbirlerinden ve beklenen faiz artışından kaynaklanmaktadır.

BTC önümüzdeki aylarda kazanımlarını sürdürebilirse, bu hareket, varlığın olgunlaşan bir yatırım aracı olarak durumunu sağlamlaştıracaktır. Olgunluğa, kurumsal yatırımcıların alana sürekli girişi de yardımcı olacaktır.

Teknoloji şirketleri kriptoya yatırım yapıyor

Özellikle Tesla gibi şirketler, Bitcoin’e yatırım yapan ilk kurumlar arasında yer aldı ve varlığın 2021’deki muazzam büyümesine katkıda bulundu.

BTC’nin küresel olarak farklı yargı alanlarından düzenleyici belirsizlikle karşı karşıya kalmasına rağmen daha yüksek getiri kaydetmeye devam ettiğini belirtmekte fayda var. Aynı zamanda, varlığın oynaklığı, varlığın fiyat artışı için önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Verilere göre Meta, şirketin 2021 4. çeyrek için hayal kırıklığı yaratan sonuçlarının doğrudan bir etkisi olan teknoloji hisseleri arasında en kötü getiriyi kaydetti. Finbold tarafından bildirildiği üzere, FB 24 saat içinde %22’nin üzerinde bir düşüş yaşadı ve yaklaşık 200 milyar dolarlık bir kayıpla sonuçlandı. Düzeltme, platform kullanıcılarının durgunlaştığını gösteren sonuçlarla tetiklendi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Yatırım Stratejisti Lyn Alden, 2022’de Bitcoin İçin İyimser Olmadığını Söyledi

Etkileyici kripto getirilerine dayanarak, teknoloji şirketleri dijital para birimlerini ana akım tekliflerine entegre etmeye çalışıyor. Örneğin, Microsoft, kripto para birimi işinin yöneticisi için bir boşluk ilanı verdi. Başarılı aday, şirketin Web3 geliştirmesine liderlik etmekle görevlendirilecek.

Aynı zamanda Apple, Apple Pay kullanıcılarının Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimi alımlarını yapmak için iPhone‘un Tap to Pay işlevini kullanmalarını sağlayacak yeni bir özelliği duyurdu. Özellikle, Coinbase Card gibi kullanıcılar, Dokun ve Öde özelliği aracılığıyla ödeme yapmak için kripto varlıklarını kullanabilirler.

Başka yerlerde, Meta’nın kripto para birimi projesini açıklama planı azalıyor gibi görünüyor. Şirketin Diem teknolojisini kripto para odaklı bir banka olan California’daki Silvergate Capital‘e satmasından sonra, kripto projesi, küresel düzenleyici tartışmalarla gölgelendi.