Bitcoin Halving Yaklaşırken, GBTC Kendi Halving’ini Yaşadı!

Bitcoin Halving Yaklaşırken, GBTC Kendi Halving’ini Yaşadı!

Bu yılın kıymetli gündemlerinden birisi hiç elbet SEC’in spot Bitcoin ETF’lere onay vermesi oldu. Bu değerli gelişmenin akabinde Grayscale’in GBTC fonundan çıkışlar da başladı. Hatta altın böceği Peter Schiff, bu çıkışların BTC fiyatı üzerinde önemli baskı yaratacağını argüman etti. Son raporlar, spot ETF’lerin piyasaya çıkışından bu yana GBTC’nin BTC varlıklarında %50 düşüş olduğunu gösteriyor. Bu da, yeni oyuncularla birlikte Grayscale’in pazar hissesinde dramatik bir düşüşü işaret ediyor.

Halving yaklaşırken, GBTC’nin Bitcoin varlıkları yarıya indi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD SEC, bu yılın başlarında spot Bitcoin ETF’lre onay verdi. Bu gelişme kripto piyasası için bu yılın en kıymetli olaylarının başında geliyor. Onayla birlikte dev şirketler piyasaya girmeye başladı. Daha evvelki fonunu bir spot ETF’ye dönüştüren Grayscale, yeni rakiplerle önder pozisyonunu vakitle kaybetti. Son bilgiler, GBTC Bitcoin varlıklarının, 11 Ocak’tan bu yana yaklaşık üç ay içinde yarı yarıya azaldığını gösteriyor.

Bu devirde, yeni oyuncular olan BlackRock, Fidelity ve başkalarının ETF’leri ise BTC almaya devam ediyor. Grayscale’in evvelce var olan Bitcoin Trust’ı, ise tam aksine satıyor. Son durumda, GBTC’nin BTC varlıkları yaklaşık %50 düşerek 311.621 civarına geriledi. Bu ortada, GBTC’nin rakiplerinden çok daha yüksek bir fiyat aldığını da belirtmek gerekiyor. Örneğin BlackRock’ın IBIT’i için mevcut %0,12’lik fiyata kıyasla Grayscale %1,5 fiyat alıyor. Bu da fondan çıkışları hızlandırıyor.

GBTC Bitcoin varlıkları. Kaynak: CoinGlass.

Spot Bitcoin ETF’nin akabinde pazar hissesinde değerli değişiklik oldu!

Bununla birlikte, GBTC’nin ABD doları cinsinden yönetilen varlıkları daha az düştü. Bunda da spot ETF’lerin piyasaya girmesinden bu yana BTC fiyatındaki artış tesirli oldu. Bu bağlamda, GBTC’nin varlıkları 11 Ocak’taki 28,7 milyar dolarlık bedelden %31 düşüşle mevcut fiyatlarla 19,8 milyar dolara geriledi.

Bu ortada, pazar hissesinde da değerli değişiklikler oldu. BlackRock’ın IBIT ve Fidelity’nin FBTC spot ETF’leri, Bitcoin varlıklarında pazar hissesini artırdı. Son durumda GBTC, lansman gününde piyasanın %100’üne sahipken artık yalnızca %37,3’e sahip durumda. Başka taraftan, IBIT bu devirde %32,2’lik bir pazar hissesi elde etti. Bir başka rakip FBTC ise %17,8 ile üçüncü sıraya yerleşti. Tüm ABD spot Bitcoin ETF’lerinin tuttuğu birleşik varlıklar şu anda yaklaşık 840.000 BTC düzeyinde. Bu da BTC’nin toplam 21 milyon arzının %4’ünden biraz fazlasına tekabül ediyor.

Hong Kong ilk parti spot BTC ve ETH ETF’lerini onayladı

Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli Süreçler Kurulu, spot BTC ve ETH ETF’lerini onayladı. Bu ortada OSL, spot Bitcoin fonlarını Nisan sonunda piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Lakin, Bloomberg ETF analistleri, Hong Kong kripto ETF’lerinin toplam varlık idaresi açısından ABD’deki Bitcoin ETF’lerinden daha küçük olacağını söylüyor. Analistler, Hong Kong’daki ETF’lerin değerli bir talep görmese de ileriye dönük potansiyel için büyük bir aktiflik olabileceğini belirtiyorlar. Bununla birlikte, Hong Kong’daki ETF’lerin farklı bir yapıya sahip olduğunu da hatırlatıyorlar.

Kaynak: Kripto Koin