Yatırım Portföyü Nedir?

Yatırım Portföyü Nedir?

Yatırım portföyü kısaca bir yatırımcının gerçekleştirdiği yatırımlar ya da elinde bulundurduğu varlıkların kümesine verilen isimdir. Portföyler genelde hisse senetleri, fon payları, devlet tahvilleri ve altın gibi değerli madenleri içerisinde barındırmaktadır.

Yatırım portföylerinin bileşimi son derece özeldir. Bir yatırımcı için son derece uygun olan yatırım seti başka bir yatırımcı için hiç uygun seviyelerde olmayabilir. Yatırımcılar için oluşturdukları portföyler mevcut sermayeleri, para hedefleri ve risk profillerine bağlı olarak değişmektedir. Herhangi bir yatırımcıya ciddi kazançlar sağlayan portföyler başka bir yatırımcının tüm birikimini kaybetmesine yol açabilir.

İnsanlar kendi yatırım portföylerini oluşturmadan önce kendi sermaye miktarını, para hedeflerini ve risk profillerini en iyi şekilde belirlemek zorundadır. Yapılan yanlış analizler çok büyük sonuçların doğmasına yol açabilmektedir.

Yatırım Portföyü Nasıl Oluşturulur?

Portföyün oluşturulma aşamasında adım adım gidilmesi gerekmektedir. İlk olarak yatırımcıların portföyün ne kadar önemli bir yapı olduğunun bilincinde olması gerekir. Verilen kararların nasıl etkiler yapacağının bilincinde olan kişiler daha başarılı portföyler oluşturabilirler.

İkinci adım kişinin kendi yatırım profilini belirlemesidir. Genellikle yapılacak olan yatırımlarda sermaye belli olur. Ancak insanlar kendi davranış profillerini belirlemekte zorluk yaşarlar. Olası senaryolar hakkında yatırımcıların kendilerine sorular yöneltmeleri ve bunlara verecekleri cevaba göre davranmaları gerekir.

Getiri adımlarının net bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Kısa ya da uzun vadede yatırımın ne seviyeye gelmesinin beklendiği net bir şekilde dile getirilir. Bu verilerin not alınması ileride verilecek kararları olumlu etkiler.

Dördüncü adım ise acil durum fonu oluşturmaktır. Yatırımcıların her zaman aylık giderlerinin üç ile 12 katı arasında değişen miktarda acil durum fonu bulundurmasıdır. Bu fonlar basitçe yapılan yatırımlarda yaşamı sigorta altına almak anlamına gelir.

Son adım ise yatırım yapılacak olan ürünlerin belirlenmesidir. Hisse senetlerinden değerli madenlere kadar birçok farklı yatırım aracı kullanılabilir.

Oluşturulacak olan yatırım portföyü hayat boyu devam edecek bir yapı değildir. Yatırımcıların sermayeleri, beklentileri ve yaşam şartları değiştiğinden portföylerin de güncellenmesi gerekmektedir. Sabit bir portföy ile ilerlemek genellikle kullanıcıların yerinde saymasına ya da sürekli eşit miktarda kazanç elde etmesine sebep olur.