Electric Capital, yeni finansman turunda 1 milyar dolar topladı

Electric Capital, yeni finansman turunda 1 milyar dolar topladı

Kripto odaklı risk sermayesi şirketi Electric Capital, 1 milyar dolarlık yeni finansman sağladı. Şirket, kripto girişimlerine yatırım yapmaya devam etmek için kullanılacak büyük bir sermaye yakaladı.

Firma, web3 altyapısı, DeFi protokolleri, NFT’ler ve DAO’lar tarafından desteklenen platformlar dahil olmak üzere çeşitli projelere yatırım yapmayı düşünüyor.

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, ortalama çek büyüklüğünün 1 milyon ile 20 milyon dolar arasında olacağını, hem hisse senedi hem de token anlaşmalarının aranacağını duyurdu.

Electric Capital, bunun mühendislik odaklı bir VC olduğunu, yani yatırım yaptığı projeleri desteklemek için yazılım ve veri sistemlerini kullandığını söylüyor

Electric Capital’in kurucu ortağı Curtis Spencer “Likidite sağlamak ve ekiplerin yeni verilerimizle ekosistemlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için kurduğumuz altyapıyı kullanıyoruz.” dedi

Spencer, “Yatırımcıların ve protokollerin birlikte nasıl değer yaratabileceğinin sınırlarını zorlamaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.” Diye ekledi.

2018 yılında Spencer ve Avichal Garg tarafından kurulan Electric Capital, bugüne kadar Bitwise, dYdX, Gitcoin, Immunefi, NEAR ve Syndicate gibi projelere yatırım yaptı. Firma en son Ağustos 2020’de 110 milyon dolar topladı.

Electric Capital, Paradigm’in 2,5 milyar dolarlık fonu, FTX’in 2 milyar dolarlık girişim fonu ve Pantera Capital’in 1 milyar dolarlık fonu da dahil olmak üzere, son aylarda toplanan en büyük kripto fonları listesine girdi.

Bunun yanında geçen ay Sequoia Capital, kripto için sektöre özel ilk fonunu başlattığını duyurdu. 500-600 milyon dolar değerindeki Sequoia Crypto Fund, öncelikle tokenlere yatırım yapacak.