Danışmanlık Devi, Bu Metaverse Coin’i Seçti: En İyisi O!

Danışmanlık Devi, Bu Metaverse Coin’i Seçti: En İyisi O!

Danışmanlık devi McKinsey’in analistleri, olumsuz şartların ortasında kripto para piyasasının en yeterli pasif gelir kaynaklarını araştırıyor. Uzmanlar, metaverse coin dalının ‘kiralık araziler’ üzerinden ülkü fırsatlar sunduğunu söylüyor.

McKinsey analistleri, yüksek emlak geliri için bu metaverse coin projesini takipte

Kripto para yatırımcılarının temel pasif gelir kaynaklarından biri staking havuzlarıdır. Fool analistleri, coin/token stake etmek yerine metaverse yerlerinin daha verimli olacağını söylüyor. Aralık ayı başlarında Decentraland (MANA), metaverse kullanıcılarına hitap edebilecek yeni bir pasif gelir seçeneğini resmen tanıttı. Bu da dijital arazi sahipleri için yeni sanal mülk kiralama sistemiydi.

Başka bir deyişle, Decentraland’ın sanal dünyasında aslında dijital yeriniz varsa, artık orayı şenlikler, eser lansmanları yahut topluluk aktiflikleri için metaverse’de kısa vadeli bir varlık oluşturmak isteyebilecek diğerlerine kiralayabilirsiniz. Bu farklı bir kavram zira her vakit tanınan bir pasif gelir kaynağı olan gerçek dünyadaki mülk kiralamaya benzeri formda çalışıyor. Pekala bu metaverse’den ilham alan pasif gelir fırsatı sizin için uygun mu?

Yüksek risk

Metaverse’de sanal arazi satın almak kulağa epey değişik geliyor. Ama, giriş için yüksek bir çıtada uğraşı. Şayet metaverse piyasasında yeniyseniz, bu dünyaların nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekecek. Ayrıyeten, birkaç bin dolardan 1 milyon doların üzerine kadar değişebilen metaverse arazi fiyatlarına aşina olmalısınız. Akabinde 90.000’den fazla parselin bulunduğu Decentraland haritasıyla tanışmanız gerekiyor.

Decentraland’daki tüm süreçler MANA üzerinden yapılır. Kira gelirinizde MANA üzerinden alırsınız. Piyasanın mümkün fiyat dalgalanmaları göz önüne alındığında, bu bir ölçü risk ve volatilite ile birlikte gelir. Böylelikle, endişelenmeniz gereken iki şey olacak: düşen arazi fiyatları ve mümkün para ünitesi devalüasyonu.

2021’in sonlarında metaverse çok revaçtaydı. Hatta Facebook kendisini Meta Platformlar olarak tekrar markalaştırdı. Ünlüler ve büyük markalar metaverse ile ilgilendiklerini duyuruyorlardı. Bu nedenle gelecek sınırsız görünüyordu. Paris Hilton, Decentraland’da 80’den fazla sanatkarın yer aldığı birinci Metaverse Festivali’ne öncülük etti. Ama sonra 2022 geldi. Bu yıl fiyatı %88 düşen Decentraland MANA için işler büsbütün değişti.

Yüksek ödül

Bununla birlikte, bu yüksek risk, potansiyel olarak yüksek bir mükafatla birlikte geliyor. Örneğin, danışmanlık devi McKinsey üzere uzmanlar, metaverse piyasasının birkaç yıl içinde yaklaşık 1 trilyon dolara ulaşacağını iddia ediyor. Metaverse’nin ne olduğu ve ona nasıl dahil olunacağı konusunda mutlaka çok fazla ilgi var. Merkezi Paris’te bulunan çok uluslu bir bilgi teknolojisi hizmetleri ve danışmanlık şirketi olan Capgemini’nin son araştırmasına nazaran, tüketicilerin %90’ından fazlası metaverse’yi merak ediyor. 

Analistler, Decentraland pasif gelir fırsatlarını şu biçimde özetliyor:

  • İnsanlar şimdi metaverse’yi çözerken erken davranın. Nispeten ucuzken arazi satın alın ve akabinde arazi parselinizi markaların ve fenomenerin sahip olacağı bir şeye dönüştürün.
  • Yeterince şanslıysanız, marka lansmanları, şenlikler yahut konferanslar için sizden Decentraland arazi parselleri kiralamaya istekli kimi markalar, sanatkarlar, müzisyenler yahut küçük işletmeler bulabilirsiniz.

Sanal mülk kiralamaya yahut metaverse coin satın almaya kıymet mi?

Şimdilik, bu yeni “pasif” gelir fırsatı, sıradan yatırımcıların dikkatini çekemeyecek kadar köşede. Ayrıyeten, ilk kripto yatırımcıları için geçerli olması mutlaka çok fazla ön yatırım gerektiriyor. Bugün Decentraland’da bir yerin ortalama maliyeti 2.380 dolar. Ama bunu satın alıp emlak gelirine dönüştürmek bu kadar kolay değil. Sanal mülk kiralama, her seferinde 12 aylığına kiralayabileceğiniz gerçek dünyadaki kiralamalar üzere değildir. Decentraland’da DJ’ler, moda dizayncıları ve sokak giysisi markaları sizden kiralamak için dijital kapıyı çalıyor. Ancak, yinelenen kira gelirini gerçeğe dönüştürmek için biraz uğraşmanız gerekecek üzere görünüyor. 

Neden yalnızca MANA’yı stake etmiyoruz?

Arazi kiralamak yerine yerine pasif gelir elde etmek için MANA stake etmek daha kolay olabilir. Örneğin, şu anda birtakım tanınan kripto para platformları aracılığıyla MANA yatırımlarınız üzerinden %3’lük staking mükafatları kazanabilirsiniz. Bununla birlikte, MANA fiyatının gelecek fiyat hareketleri yararlara ek destekler sağlayacak. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Decentraland, faal olarak topluluğunu bir ortaya getiren bir projedir. Sonuç olarak uzun yıllar piyasada kalmayı hedefleyen bir grupla, metaverse teknolojisini geliştirmeye devam ediyor.

Kaynak: Kripto Koin