Celo’nun Yeni Stabil Kripto Parası: Creal Nedir, Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Celo’nun Yeni Stabil Kripto Parası: Creal Nedir, Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Blockchain teknolojisinin getirdiği yıkıcı güç ile her geçen gün finansal sistemler herkes için çok daha hızlı ve kolay erişilebilir oluyor. Bitcoin ile hayatlarımıza giren bu teknolojinin bugün birçok noktada daha gelişmiş kullanım alanlarını gözlemliyoruz. Bildiğiniz üzere blockchain teknolojisi ile para transferleri -kriptopara transferleri- veya kripto varlık yatırım işlemleri aracıların dahil olmadığı, şeffaf, güvenilir ve dağıtık bir yapıda gerçekleşiyor. Sahip olduğu özellikleri ile blockchain diğer merkezi yapılara göre kişiye kendi varlıkları üzerinde tam kontrole sahip olmasına olanak sağlamakta. Bu nedenle kriptopara kullanımına ilgi sadece yatırım için değil, ödeme ve transferler için de son birkaç yılda çok ciddi oranda arttı. Talebin artması sebebiyle de bu teknolojiyi kullanarak geliştirilen ürünler, fikirler de ekosistemde hızlıca yerini alıyor. 

Bitcoin ile başlayan kriptopara yolculuğumuz şu an stabil kripto paraların yaygınlaşması ile devam etmekte. Stabil kriptoparalar, değerleri bir itibari para birimine (Dolar, Euro vb.) sabitlenen varlıklardır. Değerinin bir para birimine sabit olması nedeniyle stabil kriptoparalar, Bitcoin, Ethereum gibi kriptoparaların aksine ani fiyat değişkenliğinin etkisi altında kalmaz ve bu nedenle para transferlerinde, ödemelerde kriptoparaların çok daha fazla ve kolay kullanılabilmesini sağlar. Blockchain uygulamalarının çok hızlı geliştiği bir zamandayız. Artık sabit kriptoparalar sadece bir kriptopara borsasısı üzerinden transfer edilmiyor, bir mobil uygulama ile de kolayca transfer edilebiliyor. Hatta bugün, Celo platformu sayesinde cep telefonu numarasını kullanarak platformun itibari para birimlerine sabitlenmiş kriptoparalarının saniyeler içerisinde sınır ötesine transferini gerçekleştirebiliyoruz.

Herkes için refah bir finansal sistem inşa etmeye odaklanan Celo

Celo, merkeziyetsiz finansal sistemlerine ve araçlarına akıllı telefonu olan herkesin erişebilmesini ve kolayca kullanabilmesini sağlayan açık kaynaklı bir blockchain platformudur. Celo, para transferlerin ve ödemelerin dünyanın herhangi bir yerine anında cep telefonuyla yapılabilmesi için tasarlanmıştır. Blockchain teknolojisi ile merkezi yapılara göre Celo’da ödemeler ve transferler aracı olmadan, saniyeler içerisinde, düşük maliyetli ve sadece kişiler arasında gerçekleştirilir. Haziran 2020’de platformun ilk stabil kriptoparası Amerikan Doları’na endeksli cUSD çıkarıldıktan yaklaşık 1 yıl sonra Euro’ya endeksli cEUR çıkarıldı. Valora gibi cüzdanlarla Celo kullanıcıları, bir kişiye kısa mesaj gönderme kolaylığı ve rahatlığı yaşıyormuş gibi telefon numaralarına para gönderebilir. Celo’nun hedeflerinden biri birçok itibari para birimine karşılık, platformu üzerinde stabil kriptoparalar çıkarmak. Böylelikle dünyadaki her kesimin kolayca merkeziyetsiz finansal sistemlerden yararlanması sağlanılacaktır.

Brezilya para birimine sabitlenen bir stabil kriptopara: cREAL

Kripto paraların benimsenmesinde hızlı bir artış gerçekleşen Brezilya’da, nüfusunun yaklaşık %30’u kripto paralara sahip ve bu da Brezilya’yı Güney Amerika’daki en hızlı büyüyen kripto pazarlarından biri yapıyor. Buna ek olarak Brezilya’daki Celo topluluğu da gittikçe büyüyor. Celo’nun piyasaya süreceği bir sonraki stabil kriptoparasının da cREAL olacağı kaçınılmaz bir gerçekti. Brezilya’nın resmi para birimi Real’e sabitlenen cREAL, algoritmik bir stabil kriptoparadır. cREAL, hem merkezi finans (CeFi) hem de açık Celo blockchain’inde merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları ve hizmetleri için kullanılabilen, Celo USD ve cEUR’un ötesinde, mobil ödemeler için ilk sabit kriptopara özelliği taşımaktadır. Diğer stabil kriptoparalar ile karşılaştırıldığında akıllı sözleşme tabanlı istikrar mekanizması kullanan algoritmik sabit kriptoparalar, değerlerini daha verimli tutma eğilimindedir. Bu tür bir istikrar mekanizması da daha şeffaf olduğundan, kullanıcılar merkezi kredi veya karşı taraf riskine maruz kalmazlar. Celo Doları (cUSD) ve Celo Euro’da (cEUR) olduğu gibi, Celo Real (cREAL), Celo’nun istikrar protokolü olan Mento’ya dayanır ve BTC ve ETH dahil olmak üzere Celo Reserve’deki birden fazla dijital varlık tarafından desteklenir.

Brezilyalılar artık yerel kriptopara borsalarında cREAL satın alabilir, günlük hayatta ödeme yapabilir ve DeFi uygulamaları aracılığıyla güvenli ve çevre dostu bir şekilde ödüller kazanabilir. Yazımızın devamında cREAL’in özelliklerinden, hangi platformlarda nasıl ve neden kullanıldığı hakkında detaylı bir şekilde anlatacağız.

Günlük Hayatta Kullanın

cREAL ile cep telefonu kullanılarak herhangi bir itibari para birimi gibi alışverişlerde, yemek siparişlerinde vs. kullanılabilir  veya anında para transferi yapılabilir.. Celo platformu, güvenlikten ödün vermeden Bitcoin’in iş kanıtı (Proof of Work) mekanizmasından çok daha az enerji tüketen, hisse kanıtı (Proof of Stake) olarak bilinen bir fikir birliği mekanizmasına dayanır. Bu nedenle cREAL diğer blockchain ağlarında kullanılan kriptoparalara göre oldukça az maliyetle çok daha hızlı transfer edilebilir.

cREAL ile Al/Sat,

Zengin bir ekosisteme sahip lider, karbon negatif, katman 1 protokolü olan Celo’nun diğer stabil kriptoparaları cUSD ve cEUR gibi cREAL ile de listeli olduğu borsalar üzerinden diğer kriptoparalar alınıp satılabilir. Celo’nun stabil kriptoparalarının transferi 5 saniye içerisinde gerçekleşirken işlem ücretleri diğer blockchain’lerdeki ücretlere kıyasla 1 sentin altındadır.

DeFi Projelerinde Yatırım Yapın, Likidite Sağlayın ve Ödüller Kazanın

Geleneksel piyasalarda varlıklar, arz ve talebe göre takas fiyatlarını belirleyen merkezi borsalardaki emir defterleri aracılığıyla işlem görür. Merkeziyetsiz finans uygulamaları (DEX, dApp) ise bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır. 300’den fazla merkezisiyetsiz uygulamayı (dApps) ekosisteminde barındıran Celo, kullanıcıların kriptopara varlıklarıyla al-sat yapmalarına, kredi alıp vermelerine, likidite sağlayabilmelerine ve getiri elde etmelerine olanak sağlar.  Valora gibi DeFi projeleri üzerinde de kullanıcılar, bakiyeleri ile ödül kazanmak için cREAL’i Valora cüzdanında saklayabilir, merkeziyetsiz borsalarda ise, cREAL ile likidite sağlayarak ödül kazanabilirler.

Celo Real’nin Yer Aldığı Plaformlar

27 Ocak 2022 tarihinden itibaren Celo kullanıcıları Brezilya merkezli popüler kriptopara borsaları FlowBTC , NovaDAX ve en büyük Latin Amerika kriptopara borsalarından biri olan Ripio üzerinden cREAL alabilrler.  NovaDAX, 50.000’den fazla kart sahibiyle ön ödemeli bir kripto para kartı sunan ilk Brezilya borsasıdır. Bu, kart sahiplerinin günlük hayatta cREAL ile ürün ve satın alabilmesini sağlar. 

Kriptopara cüzdanı olan Bitfy ve Coins ise cREAL’i platformuna entegre etti. Binlerce Bitfy kullanıcısı, Brezilya’nın en büyük kredi ve banka kartı operatörü olan Cielo ağındaki faturaları ödeyebilir, yemek siparişi verebilir ve milyonlarca üye işyerinde ödeme yapmak için mobil uygulama içinde cREAL’i yükleyip kullanabilir. Kullanıcılar, Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere Bitfy cüzdanındaki diğer desteklenen varlıklarla olduğu gibi bu varlıkları satın alabilir. Kullanıcıların işlemler için yerel token’ı tutmasını gerektiren diğer ağların aksine, üye işyerlerin ve müşterilerin cREAL işlemleri için Celo’nun yerel dijital varlığını (CELO) tutmaları gerekmez. Bunların yanında, Celo ekosisteminin cREAL’i destekleyen birçok DeFi projeleri vardır: Moola Market , Ubeswap , Valora , Simetrik , Poof.cash , Heymate , Airswap , Celo.tax , Mento.finance , Celo Terminal , CeloWallet.app ve GoodGhosting.