Cambridge Üniversitesi, IMF ve BIS ile Kripto Araştırma Projesi Başlattı

Cambridge Üniversitesi, IMF ve BIS ile Kripto Araştırma Projesi Başlattı

Cambridge Üniversitesi, kripto para birimi araştırmasını hedefleyen yeni bir projeyi tanıtmak için dünyanın en iyi bankacılık kurumları ve özel şirketlerinden bazılarıyla işbirliği yapıyor.

CCAF bugün yaptığı açıklamada, Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi‘nin (CCAF) hızla büyüyen dijital varlık endüstrisi hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçlayan bir araştırma girişimi başlattığını duyurdu.

Cambridge Üniversitesi Dijital Varlıklar Programı (CDAP) olarak adlandırılan proje, Uluslararası Ödemeler Bankası İnovasyon Merkezi ve Uluslararası Para Fonu gibi kamu kurumları da dahil olmak üzere 16 şirketle bir kamu-özel kurum işbirliğidir. Girişim ayrıca Goldman Sachs gibi bankaları, Mastercard ve Visa gibi finans devlerini ve Invesco gibi borsada işlem gören büyük fon sağlayıcılarını da içeriyor.

Diğer katılımcılar arasında British International Investment, Dubai International Financial Center, Ernst & Young, Fidelity, Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi, Inter-Amerikan Kalkınma Bankası, Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu, MSCI ve Dünya Bankası yer alıyor.

Temel görevi olarak CDAP, büyüyen kripto para biriminin benimsenmesiyle ilgili fırsatlar ve riskler hakkında kanıta dayalı halk diyaloğunu sağlamayı amaçlıyor. Program, kriptonun çevresel etkileri, altyapısı ve stabilcoinler, merkez bankası dijital para birimleri ve kripto para birimleri dahil olmak üzere dijital varlıklar dahil olmak üzere üç ana alana odaklanacak.

Duyuruya göre, program CCAF’nin Cambridge Üniversitesi Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi CBECI‘nin geliştirilmesi de dahil olmak üzere kripto endüstrisindeki mevcut çalışmalarını temel alıyor. CBECI, ülkeler arasında küresel Bitcoin (BTC) madenciliği hash oranı dağılım yüzdesini sağlamak için yaygın olarak başvurulan bir endekstir.

Temmuz 2021 itibariyle Bitcoin madenciliği haritası. Kaynak: CCAF's CBECI

Temmuz 2021 itibariyle Bitcoin madenciliği haritası. Kaynak: CCAF’s CBECI

CCAF’nin diğer kripto araştırma geliştirmeleri, ekosistem eğilimlerini ele almak, düzenleme ve politika tartışmalarını bilgilendirmek ve diğerlerini sağlamak için tasarlanmış Global Cryptoasset Benchmarking Study serisini içerir.

CCAF yönetici direktörü Bryan Zhang, “Bugün başlattığımız Cambridge Dijital Varlıklar Programı, kamu ve özel sektör paydaşlarını içeren ortak araştırmalar yoluyla veriye dayalı içgörüler sağlayarak ortaya çıkan daha fazla netlik ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto borsaları Ukrayna’nın Rusların Bitcoin’ini dondurma çağrısını değerlendiriyor

CCAF dijital varlıkları lideri Michel Rauchs‘a göre CDAP, karar vericilere dijital varlık endüstrisinde gezinmek için ihtiyaç duydukları nesnel analiz ve ampirik kanıtlar sağlayacak.

Bazı küresel düzenleyiciler, kripto para birimi endüstrisinde standartlaştırılmış ve güvenilir veri eksikliğiyle ilişkili riskler konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Şubat ayı ortasında, Finansal İstikrar Kurulu, kripto piyasasının tutarlı ve şeffaf verilerden ve onun çekirdek finansal sistemle bağlantılarından yoksun olduğu ve bunun da hızlı kripto benimsenmesinin ortasında önemli bir risk oluşturduğu konusunda uyardı.