Zimbabve, BTC Ödemeleri İçin Rehber Ararken Bitcoin ile Geleceğe Bakıyor

Zimbabve, BTC Ödemeleri İçin Rehber Ararken Bitcoin ile Geleceğe Bakıyor

El Salvador resmi olarak Bitcoin‘i yasal bir ihale olarak uyguladığından beri Zimbabve gibi birçok ülke El Salvador’un ayak izlerini takip etmek istiyor; ancak bu ülkelerin çoğu Latin Amerika’daki El Salvador ile aynı bölgedendi. Diğerleri, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmek istemese de, ülkelerinde kripto kullanımı için daha elverişli yasalar çıkardılar.

Diğer kıtalardaki bu gelişmelere rağmen Afrika, Bitcoin konusunda pek hevesli değil. Bu, kıtadaki kripto büyümesini durdurmadı. Nijerya ve Kenya gibi ülkeler, çeşitli ülkelerindeki olumsuz yasalara rağmen, Afrika’da kriptonun benimsenmesinde başı çekiyor. Zimbabve birkaç istisnadan biri oldu ve ülke kriptoda geleceğini güvence altına almak için adımlar atmaya devam ediyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir:Apple CEO’su Tim Cook, Bitcoin ve Ethereum’a Sahip Olduğunu Doğruladı

Zimbabve Bitcoin Ödemelerini Uygulamak İstiyor

Ülkeden gelen haberler, hükümetin fiat para biriminin yanı sıra diğer ödeme yöntemlerini araştırmaya başladığını söylüyor. Daimi Sekreter ve e-devlet Teknoloji Birimi Başkanı Tuğgeneral Charles Wekwete bunu Zimbabwe Bilgisayar Topluluğu tarafından düzenlenen bir zirvede açıkladı.

Wekwete, hükümetin kripto para birimi endüstrisinin elindeki fırsatları anladığını ve bunu göz ardı etmediklerini açıkladı. Bu, bitcoin gibi bir kripto para biriminin ekonomi için sahip olabileceği etkileri anlayan alandaki oyuncularla konuşmayı içeriyordu. Wekwete, zirvedeki katılımcılara “hükümetin sorunun farkında olduğu ve konuyu araştırdığı” konusunda güvence verdi.

BTC fiyatı 67 bin doların üstünde işlem görüyor | Kaynak: TradingView.com'da BTCUSD

BTC fiyatı 67 bin doların üstünde işlem görüyor | Kaynak: TradingView.com’da BTCUSD

Ayrıca, eski Tuğgeneral, kripto para birimlerinin ülkedeki özel sektörler tarafından zaten çok başarılı olmak için kullanıldığını kabul etti. Bu nedenle, uzayda bilgili olan bu özel sektör oyuncularına bakıyorlardı ve hükümet kripto para birimlerinin ülkede nasıl kullanılabileceğini düşünüyordu.

Doğru Politikalarla Çalışmak

Kesin olan bir şey var ki, hükümetler öncelikle ülkede kripto para birimlerinin kullanımına uyum sağlamak için uygun politikalara sahip olmadan bitcoin ödemelerini uygulayamazlar. Wekwete, zirve sırasında hükümetin kripto ile işlem yaparken kara para aklama ve fon kaybı gibi şeyleri önlemek için politikalar oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Wekwete, “Hükümetler hala anlamaya çalışıyor ve bununla nasıl başa çıkılacağına dair politikalar oluşturmaya çalışıyor” dedi. “Bizim durumumuzda, başlangıçta bunların ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyorduk; çünkü bunlar daha önce bilinen finansal araçlardan temel bir sapmadır ve fonların sınır ötesi hareketi, kara para aklama, fonların dışsallaştırılması ve yasadışı konuları finanse etmek için yasadışı fon akışı hakkında birçok korku vardır.”

Ayrıca hükümet, kripto para birimleri için politikaları etkin bir şekilde formüle etmek için çeşitli sektörlerden bilgi topluyor. Bitcoin ve kripto piyasası on yıldan daha eski olmasına rağmen, hala oldukça yeni bir varlık sınıfı ve dünya çapındaki ülkeler hala onu düzgün bir şekilde düzenlemenin yollarını bulmaya çalışıyor.

Bununla birlikte, Daimi Sekreter’in açıklamaları, Zimbabve hükümetinin kripto para birimlerine karşı olumlu bir bakış açısına sahip olduğunu ve bu tutumu benimseyen birkaç Afrika ülkesinden biri olduğunu gösteriyor.