Zcash Geliştiricileri Proof of Stake’e Geçişi Açıklarken ZEC Fiyatı Bir Günde %20 Arttı

Zcash Geliştiricileri Proof of Stake’e Geçişi Açıklarken ZEC Fiyatı Bir Günde %20 Arttı

Gizlilik odaklı kripto para birimi Zcash ( ZEC ), çekirdek protokolünün Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake’e (PoS) kesin geçişini çevreleyen coşkunun da yardımıyla, son 24 saat içinde yaklaşık %20 arttı.

ZEC fiyatı, iki gün üst üste %27‘den fazla yükseldikten sonra Binance’de gün içi en yüksek seviyesi 188.80 dolar olarak kayıtlara geçti.

Kripto para biriminin yukarı yönlü hareketi, kripto pazarında aşağı yönlü bir geri dönüşün ardından bu haftanın başlarında karşılaştığı kayıpların büyük bir kısmını da sildi. 

ECC’nin büyümeden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Josh Swihart, “Bu değişim aynı zamanda, stake etme yoluyla getiri yaratacaktır ve ZEC sahipleri için zincir üstü yönetişim mekanizmalarına giden olası bir yolu içeren yetenekler aracılığıyla ZEC’nin faydasını da artıracaktır,” diye ekledi:

“ZEC enerji ayak izinin azaltılmasını, zincir üstü yönetişim mekanizmalarına olası bir yol sağlanmasını ve diğerlerinin yanı sıra iş kanıtı işlem kesinliği ile ilgili sorunları ele alarak birlikte çalışabilirliği desteklemeyi içeren hisse kanıtına geçmenin başka faydaları da var.”

PoW’den farklı olarak, PoS mekanizmaları, bir kişinin elinde bulundurdukları/paylaştıkları temel tokenlerin sayısına dayalı olarak blok işlemlerini madenciliğe veya doğrulamaya izin verir.

Piyasa değerine göre lider akıllı sözleşme platformu olan Ethereum da, özel bir akıllı sözleşmeyi tanıttıktan sonra PoW’dan PoS’a geçişini başlattı. Buna karşılık, kullanıcılar yaklaşık 8.33 milyon Ether ( ETH ) tokenini Ethereum 2.0 olarak adlandırılan adrese kilitleyerek onları etkin bir şekilde aktif arzın dışına itti.