YouTuber, NFT dolandırıcılarını 20 milyon dolar kazanmadan önce ifşa etti

YouTuber, NFT dolandırıcılarını 20 milyon dolar kazanmadan önce ifşa etti

Çevrimiçi dolandırıcılıkları araştıran bir YouTuber olan Coffeezilla, şüpheli bir projede potansiyel olarak 20 milyon dolar kazanabilecek NFT dolandırıcılarının planını ortaya çıkardı. 

Coffeezilla, 16 Şubat 2022’de  yayınlanan bir videoda, dolandırıcıların, şüphelenmeyen yatırımcıları dolandırmak için Squiggles NFT projesini nasıl kullanmaya çalıştığını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Pproje çok fazla hype aldı ve hacmi pompalamakla meşgul olan birkaç gölge cüzdanı çektiği iddia ediliyor. Ancak proje o zamandan beri NFT pazar yeri OpenSea’den kaldırıldı. Squiggles, o zamandan beri OpenSea’yı  takip etmeye söz verdi.

OpenSea’de listelenirken Coffeezilla, bir kişinin Squiggles satın alarak yarattığı ve milyonlarca dolarlık sahte hacme dönüşen bir dizi sahte cüzdan keşfettiğini iddia etti. 

800 ETH değerinde Squiggles alıp zararına satmak

Örneğin, tek bir hesap, iki işleme yayılmış 800 ETH harcadı ve bu da yüzlerce yeni cüzdanla sonuçlandı. 

Squiggle’ları satın alıp zararına satmanın arkasındaki mantık net olmasa da Coffeezilla, amacın büyük bir ilgi yanılsaması yaratmak ve insanların projeyi satın almasını ve ardından projeden vazgeçmesini sağlamak olduğunu kaydetti. 

Proje, Squiggles’ın iddia edilen kurucusunun gerçek kurucu olmadığını iddia eden bir dosyanın ortaya çıkmasından hemen önce şüphe uyandırmaya başladı. 

Kurucunun daha önce birkaç dolandırıcılık gerçekleştiren bir grup için çalıştığını iddia etti.

Dosyanın Squiggles’ı ifşa ettiği iddia edilen bir bölümü. Kaynak: Watcher Guru.

İlginç bir şekilde, dolandırıcılara kuklalık yapmakla suçlanan kişilerden biri, iddiaları reddeden bir video yayınladı. 

“Bazı tuhaf suçlamaların nereden geldiklerinden emin değilim. Kötü niyetim yok. Kimseye fiziksel, maddi veya manevi zarar vermem.”

Coffeezilla’ya göre, proje kurucuları, dosyanın arkasındaki kişiyi itibarsızlaştırmak için sosyal medya platformlarını manipüle etmek için doğrulanmış Twitter hesaplarından yararlanıyor. İlginç bir şekilde, dosya hakkında daha fazla bilgi isteyen kullanıcılar Squiggles Discord kanalında hızla yasaklandı.