YouTube, NFT ve Web3 Çalışmalarını Hızlandırıyor

YouTube, NFT ve Web3 Çalışmalarını Hızlandırıyor

YouTube’un Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan dün akşam saatlerinde, Web3, blockchain ve NFT‘lere olan ilgiyi öne sürerek şirketin 2022’de yeni ürünler ve özellikler için yaklaşan planları hakkında bir blog yazısı yayınladı.

NFT’ler, bir varlığın sahipliğini doğrulamak için kullanılan, Ethereum gibi blok zinciri ağlarında bulunan dijital belirteçlerdir. Tipik olarak, NFT’ler bir görüntünün, videonun, müzik parçasının ve hatta sanal arazinin mülkiyetine işaret eder.

Mohan, yayınında, bu yıl YouTube içerik oluşturucuları için planlanan, canlı yayınlar için sıralanmış yorumlar ve YouTube Shorts (YouTube’un TikTok sürümü) için Süper Sohbetler (ipuçları) gibi bazı yeni özelliklerden bahsetti.

Mohan, NFT’lerin “yaratıcıların hayranlarıyla daha derin ilişkiler kurmasına izin verme” ve platform içeriklerinden daha fazla para kazanma potansiyeline atıfta bulunarak gelecekteki Web3 entegrasyonlarını da ima etti.

Mohan, YouTube’daki NFT’lerin veya blok zinciri entegrasyonlarının nasıl görünebileceği konusunda birkaç kapsamlı öneride bulundu. “Hayranlara benzersiz videolara, fotoğraflara, sanat eserlerine ve hatta favori içerik oluşturucularından deneyimlere sahip olmaları için doğrulanabilir bir yol sunmak, çekici bir olasılık olabilir” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: McDonald’s 10 Tescil Başvurusuyla Metaverse’e Hızlı Girdi

Mohan, herhangi bir Web3 entegrasyonuna derin bir yaklaşım benimsemek istediğini de sözlerine ekledi. Gönderide, “Bu yeni teknolojilere sorumlu bir şekilde yaklaştığımızdan emin olmak için dikkate alınması gereken çok şey var; ancak inanılmaz bir potansiyel olduğunu da düşünüyoruz” dedi.

Mohan ayrıntılı bilgi vermese de, şirketin NFT’leri, belirli bir NFT koleksiyonunun sahiplerinin, bir içerik oluşturucunun içeriğine veya canlı yayınlar sırasında özel rozetlere özel erişim elde edebileceği şekilde entegre etmesi mümkündür. Videoları veya video bölümlerini NFT olarak satmak, içerik oluşturucular için ek para kazanma mekanizmaları da sağlayabilir.

YouTube Daha Önce de Niyetini Belli Eden Yöneticilere Sahip

Bu, şirketin bir yöneticisinin video platformuna gelen Web3 özelliklerini ilk kez ima etmesi değil. Geçen ay, şirketin CEO’su Susan Wojicki, “YouTube ekosistemini genişletmeyi” araştırdığını ve bunun “NFT’ler gibi şeyler” eklemeyi içerebileceğini söyledi.

Mohan ve Wojicki’ye ek olarak, YouTube Gaming‘in eski başkanı Ryan Wyatt da Web3’te popüler düşüncelere sahip. Ocak ayında Wyatt, Ethereum yan zinciri Polygon‘u geliştirmeye odaklanan bir şirket olan Polygon Studios için şirketten ayrıldı.