Yolsuzlukla Mücadele İzleme Örgütü, SEC’e Dava Açtı

Yolsuzlukla Mücadele İzleme Örgütü, SEC’e Dava Açtı

Hükümet gözetimine adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş, kripto alanını ele almasında çıkar çatışmaları olduğunu iddia ederek ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘na (SEC) karşı yasal işlem başlatıyor.

Empower Oversight, düzenleyiciyi Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası‘na (FOIA) uymaya zorlamak ve üst düzey yetkilileri ile mevcut ve eski işverenleri arasında kripto varlıklarıyla ilgili iletişimleri ortaya çıkarmak için SEC’e dava açıyor.

Empower Oversight‘ın davası, SEC yetkililerinin XRP gibi dijital varlıkları menkul kıymet olarak ilan ederken, Ethereum (ETH) gibi diğerlerini menkul kıymet olmayan olarak atayarak çıkar çatışmalarına maruz kaldığını iddia ediyor.

Empower Oversight’ın davası, eski üst düzey SEC yöneticisi William Hinman’ın SEC’de bulunduğu süre boyunca Enterprise Ethereum Alliance‘a bağlı bir hukuk firmasından önemli miktarda para aldığını iddia ediyor.

“Hinman’ın SEC’deyken Simpson Thacher’dan milyonlarca dolar almaya devam ettiği bildirildi. Simpson Thacher, ‘Enterprise Ethereum kullanımını yönlendirmeyi’ amaçlayan bir endüstri kuruluşu olan Enterprise Ethereum Alliance’ın bir üyesidir.

SEC yetkilisi olarak resmi sıfatıyla Haziran 2018’de yaptığı bir konuşmada Hinman, Ethereum kripto para birimi Ether’in bir menkul kıymet olmadığını ilan etti. Açıklamasının ardından Ether’in değeri önemli ölçüde yükseldi. 2020’nin sonlarında SEC’den ayrıldıktan sonra Hinman, Simpson Thacher’a ortak olarak tekrar katıldı.”

Dava ayrıca, SEC Uygulama Birimi lideri ve Ripple Labs’a dava açan Marc Berger‘in de aynı hukuk firması için SEC’den ayrıldığını söylüyor. Ripple Labs, XRP’yi kayıt dışı bir menkul kıymet olarak ihraç ettiği iddiasıyla Aralık 2020’de SEC tarafından dava edildi.

Ek olarak gözlemci, SEC Başkanı Jay Clayton‘ın Bitcoin‘in (BTC) bir menkul kıymet olmadığını ve fiyatının yükselmesine neden olduğunu kamuoyuna nasıl açıkladığını gündeme getiriyor. Mahkeme belgelerine göre, Clayton daha sonra SEC’den ayrıldı ve yalnızca Bitcoin ve Ethereum ile ilgilenen bir kripto hedge fonu olan One River Asset Management‘a katıldı.

Empower Oversight’a göre, SEC sekiz FOIA talebinden altısını yerine getiremedi. Yanıt verdikleri ikisinde SEC, bilgi kaydına sahip olmadıklarını iddia etti.