Yetkili uyardı: ”Rusya, yaptırımlar çok ileri giderse yatırımlara el koyabilir”

Yetkili uyardı: ”Rusya, yaptırımlar çok ileri giderse yatırımlara el koyabilir”

Rusya’nın Komünist Partisi üyesi ve Duma’nın ekonomi politikası komitesinin başkan yardımcısı Nikolai Arefiev‘e göre, ülkeye yönelik yaptırımlara yanıt olarak Rusların mevduatlarına el konulabilir.

Arefiev, Pazartesi günü yerel haber ajansı NEWS.ru‘ya verdiği röportajda, Rus hükümetinin Batılı ülkelerin Rusya’nın tüm dış fonlarını bloke etmeye karar vermesi halinde yaklaşık 60 trilyon ruble (750 milyar dolar) değerindeki mevduata el koyabileceğini söyledi.

Yetkili, Rusya’nın 640 milyar doların üzerinde para biriktirdiğini belirterek, “Tüm yabancı fonlar bloke edilirse, hükümetin nüfusun tüm mevduatlarına veya durumu çözmek için 60 trilyon rubleye el koymaktan başka seçeneği kalmayacak” dedi. 

Ayrıca, Rusya’ya karşı olası yaptırımların, SWIFT ve döviz yasaklarından olası bir kopukluk içerdiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da devlet destekli Sberbank ve VTB de dahil olmak üzere Rusya’nın en büyük bankalarına yönelik bir dizi yaptırımı potansiyel olarak tetikleyen özel bir askeri operasyonu resmen duyurdu.

Yerel haberlere göre, Sberbank ABD’nin yaptırım listesine dahil edildiğine dair yanlışlıkla bir açıklama yaptı, ancak daha sonra açıklamanın yanlış olduğunu ve bir “web sitesi hatasından” kaynaklandığını iddia ederek uyarıyı kaldırdı.

Şu anda Sberbank’ın web sitesinde Sberbank’ın ve tüm sistemlerinin normal şekilde çalıştığı, müşterilerin ve tüzel kişilerin fonlarına ve hizmetlerine tam olarak erişebildiği belirtilmektedir.

Bildiride, “Durumun herhangi bir şekilde gelişmesine hazırız ve müşterilerimizin fonlarının, varlıklarının ve çıkarlarının korunmasının yanı sıra tüm işlevlerimizin düzenli çalışmasını sağlamak için senaryolar geliştirdik” denildi.