“YEŞİL” Bitcoin Madencileri İklim Krizini Tetikleyebilir

“YEŞİL” Bitcoin Madencileri İklim Krizini Tetikleyebilir

Araştırmacılar, çevre ve petrol endüstrisi için sözde iyi olan Winklevoss destekli “yeşil” bir Bitcoin madenciliği girişiminin aslında fosil yakıt kullanımını artırabileceğini söylüyor.

The Guardian tarafından bildirildiği üzere Crusoe Energy, Bitcoin madencilik operasyonları için atık gazı yakıta dönüştürmek için petrol şirketleriyle birlikte çalışıyor.

Crusoe Energy’nin büyük fikri, petrol sondaj sahalarının yakınında madencilik veri merkezleri inşa etmek ve petrol şirketlerine, genellikle “işaret fişeği” ile yakılan istenmeyen gazları için ödeme yapmaktır.

Denver merkezli firma daha sonra bu gazdan üretilen enerjiyi, iklim şahinlerinin incelemesini çeken enerji yoğun bir süreç olan Bitcoin çıkarmak için kullanıyor.

Crusoe, bunun, toplumun en acil sorunlarından ikisinin “iklim krizi ve daha ucuz enerji ihtiyacının” birbirini çözmesini sağlayabileceğini söylüyor.

Kurucu ortak ve baş yönetici Chase Lochmiller, The Guardian’a ilk prototipin Ocak 2019’da devreye alınması hakkında bilgi verdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: JP Morgan, Menkul Kıymetler Yasasını İhlal Ettiği İçin Para Cezasına Çarptırıldı

Crusoe Energy, Nisan B Serisinde Winklevoss Capital, Coinbase Ventures ve DRW Venture Capital gibi şirketlerden 125 milyon doların üzerinde para topladı.

‘Yeşil’ Bitcoin sadece daha fazla sondaja yol açabilir

Crusoe’nun sözde yeşil Bitcoin madenciliğinin göründüğü kadar çevre dostu olup olmadığı konusunda önemli tartışmalar var.

The Guardian tarafından alıntılanan uzmanlar, petrol ve gaza güvendiğimiz sürece Crusoe’nunki gibi parlama azaltma planlarının “yanlış çözümler” olduğunu söyledi.

Aslında, Texas Üniversitesi‘nden araştırmacı Arvind Ravikumar, açıkça parlama azaltmanın bir aldatmaca olduğunu iddia etti.

Daha fazla sondaja yol açabilecek fosil yakıtların kullanımını gerçekten teşvik edebileceğine inanıyor. Ravikumar, “Günün sonunda hala doğal gaz yakıyorlar” dedi.

California Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Paasha Mahdavi de aynı fikirde. Bu teknolojilerin emisyonları azaltıyor gibi görünse de, yeni gaz talebi yaratarak ters etkiye sahip olabileceğini kaydetti.

Mahdavi, “Sızdıran bir benzin boru hattınız olsaydı ve sorunu çözmek yerine sızıntının yanına bir Humvee takmış ve [klima] tam güçteyken motoru sürekli açık bırakmış olursunuz” dedi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Crusoe’nun çalışanları olayları biraz farklı görüyor. Şirketin daha çevre dostu araçlara geçiş için petrol endüstrisine zaman kazandırdığını söylüyorlar.

Ancak aşırı gazla Bitcoin madenciliği yapmanın daha yeşil bir geleceğe doğru bir adım olduğu fikri pek çok bilim insanını etkilemiyor gibi görünüyor.

North Seattle College‘dan Profesör Heather Price gazetecilere şunları söyledi: “Kripto için bu işaret fişeği kullanımının geçici bir durum olacağına dair hiçbir inancım yok.”