Yerel federasyon başkanı, Pakistanlıların kripto varlıklarında 20 milyar dolar olduğunu söyledi

Yerel federasyon başkanı, Pakistanlıların kripto varlıklarında 20 milyar dolar olduğunu söyledi

Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FPCCI) Başkanı Nasir Hayat Magoon, Pakistan vatandaşlarının 20 milyar dolarlık kripto varlık değerine sahip olduğunu belirtti.

FPCCI başkanı bir basın toplantısında Pakistan vatandaşlarının dijital varlık değerlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan, elde edilen verilerin yerel bir rapora göre federasyonun araştırma makalesine dayandığını söyledi. 

Raporda, Hindistan’ın bu alanda bazı kısıtlamalar uyguladığına işaret ederek hükümeti bir kripto para politikası uygulamaya çağırdı.

Ekim ayında Chainalysis tarafından yayınlanan bir araştırma, Pakistan’ın bir önceki yıl boyunca kripto para biriminin benimsenmesinde muazzam bir artış yaşadığını ortaya koydu. 

”2021 Chainalysis Küresel Kripto Para Benimseme Endeksi”, Pakistan’ı Vietnam ve Hindistan’ın ardından endeks puanı açısından en yüksek üçüncü sıraya koydu. 

20 Ekim 2021’de Pakistan’ın Sindh Eyaletinin en yüksek yargı organı, federal hükümeti kripto para birimi düzenlemesi için yöntemler sağlamaya çağırdı.

Sindh Yüksek Mahkemesi (SHC), Bilgi Teknolojileri ve Hukuk Bakanlığı gibi devlet kurumlarına Pakistan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SECP) gibi düzenleyicilerle üç ay içinde kripto kuralları oluşturma konusunda işbirliği yapmalarını emretti.

SECP, Kasım 2020’den bu yana kripto para yasasını düşünüyor. Pakistan Devlet Bankası Başkanı Reza Baqir, kripto para düzenlemesinin yanı sıra, bankanın bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) olanaklarını analiz ettiğini belirtti.