HaberlerKripto Para Haberleri

Yeni Zelanda Dijital Para Yarışına Katılacak

Yeni Zelanda Rezerv Bankası, nakit ve para birimi sistemini yenilemek için bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) gözden geçirilmesine karar verdi.

Yeni Zelanda Rezerv Bankası dün yayınladığı bildiride “Yeni Zelandalıların refahını destekleyen daha geniş bir para birimi sistemi” konusunda istişareye başladığını belirtti.

Başkan Yardımcısı Christian Hawkesby, yetkililerin esnek ve istikrarlı bir para birimi sisteminin nasıl olabileceği hakkında planlama yaptıklarını söyledi.

İlk istişare, para ve nakit yönetimine daha üst düzey bir bakış getirecek. Hawkesby, bu değerlendirmelerin bir dijital paraya (CBDC) odaklanacağını doğruladı.

[affiliate_news2 id=”3694″]

Dijital para projesinin ortaya çıkmasının altında yatan neden, nakit ve kişisel bankacılık hizmetlerinden halkın hoşnutsuzluğudur.

Dünya, son derece gelişmiş ödeme sistemlerine sahip Asya ülkeleri öncülüğünde hızla dijital işlemlere geçiyor. Çin elbette en gelişmiş CBDC projelerinden birine sahip ve diğer ülkeler de yetişmek için birbirleriyle yarışıyor.

Başkan yardımcısı Hawkskeby, CBDC’lerin konu hakkında şunları söyledi:

“Bir Merkez Bankası Dijital Para Biriminin, fiziksel nakit kullanımını ve hizmetlerini azaltmanın bazı olumsuzluklarını gidermeye yardımcı olma potansiyeli, Yeni Zelanda için keşfetmek istediğimiz bir şey. Dijital paraya benzer bir CBDC, bu çözümün bir parçası olabilir, ancak herhangi bir kesin teklif geliştirmeden önce sorunlara ve önerilen yaklaşıma ilişkin değerlendirmemizi test etmemiz gerekiyor.”

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu