Yeni BIS Raporu, DeFi’nin önemli finansal güvenlik açıklarına değiniyor

Yeni BIS Raporu, DeFi’nin önemli finansal güvenlik açıklarına değiniyor

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) yakın tarihli bir raporunda, merkezi olmayan finansın (DeFi) mevcut finansal sisteme zarar verebileceğine değinildi.

BIS 1930 yılında kuruldu ve merkezi İsviçre’nin Basel şehrinde bulunuyor. Amacı ise merkez bankalarına parasal ve finansal istikrar arayışlarında hizmet etmek, bu alanlarda uluslararası işbirliğini geliştirmek ve merkez bankaları için bir banka olarak hareket etmektir.

6 Aralık’ta yayınlanan altı sayfalık BIS raporu, DeFi’nin yatırımcıları koruyamadığını ve kara para aklama için kullanılabileceğini söylüyor. 

BIS raporu, DeFi’nin çeşitli güvenlik açıklarına sahip olduğunu iddia etti ve ödeme gücü sorunlarının fiat sabitli sabit paralara dayanan sistemlerde büyük bir geri çekilmeye ve temerrüde yol açabileceği bir senaryoyu özetledi. 

BIS raporu ayrıca, DeFi alanındaki risklerin geleneksel finansal piyasalar için sonuçları olabileceğini ve bu nedenle “hafife alınmaması” gerektiğini belirtti. 

Kuruluş, yayılma potansiyelinin büyük olasılıkla sabit paralarda yoğunlaştığını ve endüstrinin hızlı büyümesinin bir sonucu olarak bir risk oluşturduğunu söyledi:

”Tarihin de onayladığı gibi, katlanarak büyüyen herhangi bir şeyin kendi kendine yetmesi pek olası değildir.”

BIS ayrıca, DeFi savunucularının finans sektöründe devrim yarattığını iddia etmesine rağmen, DeFi’nin “gerçek ekonomi” üzerindeki faydalarını “tespit etmenin zor olduğunu” iddia etti.