Yaşlı Kadın İrlanda’da 1 Milyon Euro’luk Kripto Para Dolandırıcılığına Karıştığı İddiasıyla Tutuklandı

Yaşlı Kadın İrlanda’da 1 Milyon Euro’luk Kripto Para Dolandırıcılığına Karıştığı İddiasıyla Tutuklandı

60’lı yaşlardaki bir kişi, 1 milyon Euro’luk (1,1 milyon Dolar) kripto para dolandırıcılığına karıştığı iddiasıyla İrlanda’nın Dublin kentinde yakın zamanda tutuklandı.

DublinLive tarafından hazırlanan bir rapora göre, kadın kripto varlıkları içeren bir komploda, bir yatırımcıyı 1 milyon avro dolandırma şüphesiyle tutuklandı.

İsmi açıklanmayan şüphelinin, soruşturma devam ederken Irishtown Garda İstasyonunda gözaltında tutulduğu bildiriliyor.

Raporda, kadının yetkisiz bir şekilde yatırım aracısı olarak hizmet ettiği ve kurbanı kriptoya yatırılacağı inancıyla bir milyon avroyu transfer etmesi için kandırdığı iddia ediliyor.

Yetkililer, çalınan fonların bir kısmının kripto varlık satın almak için kullanıldığını, geri kalanının şüpheliye ait offshore banka hesaplarına gönderildiğini söylüyor.

İrlanda’nın ulusal polis teşkilatı Garda Síochána’nın ekonomik suçları araştıran özel bir bölümü olan Garda Ulusal Ekonomik Suç Bürosu (GNECB) birkaç uluslararası bankayla çalıştı ve çalınan fonların yarısını kurbana iade etmeyi başardı.

Geçen Nisan ayında İrlanda polisi, Bitcoin ile ilgili olarak ülkenin yüksek servete sahip bazı bireylerini etkilediği bildirilen vakalarda bir artışı araştırmaya başladı ve bu da İrlanda Bankacılık ve Ödemeler Federasyonu’nun Mayıs 2021’de kripto alıcıları için bir dolandırıcılık uyarısı yayınlamasına neden oldu.