Yarar daveti: Johnson Controls güçlü FY2023 sonuçları bildirdi, büyüme hedefliyor

Johnson Controls, 2023 mali yılının dördüncü çeyreğinde yaptığı kar davetinde, %8 organik satış büyümesi ve segment marjlarında 80 baz puanlık artışla %15’e ulaşan güçlü bir performans bildirdi. Şirket, düzeltilmiş pay başına yararda (EPS) %17’lik bir artış sağladı ve Hizmet işinin yıl için %10 büyüdüğünü gördü. Bir siber olayın tesirine karşın, Johnson Controls 1,8 milyar dolar özgür nakit akışı yarattı ve hissedarlara 1,6 milyar dolar iade etti. Şirket, 2024 mali yılına bakıldığında, satışlarda ve düzeltilmiş EPS’de orta tek haneli büyüme ve hür nakit akışında %85’lik bir dönüşüm öngörüyor. JCI kodu ile süreç gören Johnson Controls, sürdürülebilir ve sağlıklı binalarda büyümeye odaklanacak ve OpenBlue dijital platformundan yararlanarak hizmet işinde ivme kazanacak ve marjları ve nakit akışını güzelleştirecek.

Önemli Çıkarımlar

 • Johnson Controls %8 organik satış büyümesi elde etti ve segment marjlarını %15’e yükseltti.
 • Hizmet kesimi 12,1 milyar dolarlık birikmiş iş hacmi ile %10 büyüdü.
 • 1,8 milyar dolar hür nakit akışı yaratıldı ve 1,6 milyar dolar hissedarlara geri döndü.
 • Mali 2024 projeksiyonları orta tek haneli satış büyümesi ve %85 özgür nakit akışı dönüşümü içeriyor.
 • Şirket, OpenBlue platformu aracılığıyla sürdürülebilir bina trendlerinden yararlanıyor.
 • Kuzey Amerika’da Bina Tahlilleri siparişleri ve satışları değerli ölçüde artarken, Çin’in zayıflığı nedeniyle APAC satışları azaldı.
 • Bir siber olayın 2024 yılının birinci çeyreğinde %1’lik bir rüzgar yaratması, fakat ikinci çeyrekte toparlanması bekleniyor.

Şirket Genel Görünümü

 • Bina Tahlilleri liderliğinde 2024 mali yılı için orta tek haneli organik satış büyümesi öngörülmektedir.
 • Segment EBITA marjlarında 25 baz puanlık artış bekleniyor.
 • Düzeltilmiş EPS büyümesi yıldan yıla %4 ila %9 olarak öngörülmektedir.
 • Nakit akışını güzelleştirmeye, stokları azaltmaya ve nakit tahsilatını artırmaya odaklanma.

Ayı Açısından Değerli Noktalar

 • Asya Pasifik bölgesindeki satışlar, büyük ölçüde Çin pazarındaki zayıflık nedeniyle %6 oranında azaldı.
 • Kısmen siber olayın tesiri nedeniyle 2024 yılının birinci çeyreğinde satışların yatay seyretmesi bekleniyor.
 • EMEA/LA segmentindeki zorluklar ve marjları düzgünleştirmek için gereken gayretler.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Bina Tahlilleri segmentinde, bilhassa Kuzey Amerika’da güçlü talep.
 • Devam eden ivmeye işaret eden 12,1 milyar dolarlık hizmet işi birikimi.
 • Veri merkezi işinde 2 milyar doların üzerinde gelir potansiyeli ile kıymetli büyüme fırsatları.

Kaçırılanlar

 • Siber olay süreksiz bir ivme kaybına ve birinci çeyrekte 200 milyon dolarlık bir tesire yol açtı.
 • Sabit organik satışlara karşın, konut satışlarındaki ve Çin pazarındaki zayıflıklara atfedilen karlarda düşüş yaşandı.

Soru ve Yanıtlarda Öne Çıkanlar

 • Güçlü sipariş ivmesi ve dijital hizmetlerdeki büyüme ile desteklenen rehberlik aralığına itimat.
 • Envanter ve alacaklar, özgür nakit akışını uygunlaştırmak için temel itici güçlerdir.
 • Şirket, kanal envanteri rüzgarlarına karşın gelecekteki talebi destekleyecek halde konumlandırılmıştır.

Johnson Controls, sağlam bir temel ve sürdürülebilir binalar ve dijital hizmetler üzere yüksek büyüme gösteren alanlara stratejik odaklanma ile desteklenen geleceği konusunda optimistliğini koruyor. Şirket idaresi, kısa vadeli zorlukların üstesinden gelme ve önümüzdeki mali yılda paha ve sonuçlar sunma konusunda itimadını tabir etti.

InvestingPro İçgörüleri

Johnson Controls’ün son finansal performansı ve gelecek görünümü bağlamında, InvestingPro’nun gerçek vakitli bilgileri ve içgörüleri, şirketin finansal sıhhatine ve piyasa pozisyonuna daha derin bir bakış sunuyor. Johnson Controls, 35,57 milyar dolarlık piyasa pahası ve 2023’ün 4. çeyreği prestijiyle son on iki ayda 13,53 üzere daha cazip bir F/K oranı ile finansal istikrar ve yatırım büyümesi potansiyeli sergiliyor.

Şirketin hissedar getirilerine olan bağlılığı, %2,78’lik temettü getirisi ve 53 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürme konusundaki kayda kıymet geçmişi ile kendini göstermekte ve dengeli hissedar kıymeti sağlama konusundaki güvenilirliğini ortaya koymaktadır. Ayrıyeten, 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ayda %5,91’lik bir artışla gelir büyümesi hızlanmakta ve bu da şirketin daha geniş pazar zorluklarına karşın işini genişletme yeteneğini yansıtmaktadır.

InvestingPro İpuçları, Johnson Controls paylarını kıymetlendiren yatırımcılar için bilhassa değerli iki noktayı vurgulamaktadır. Şirket 3 yıl üst üste temettüsünü artırdı, bu da idarenin şirketin nakit akışına ve gelecekteki beklentilerine duyduğu itimadın bir işareti olabilir. Ek olarak, Johnson Controls yakın vadeli yarar büyümesine nazaran düşük bir F/K oranıyla süreç görüyor ve bu da çıkar potansiyeli göz önüne alındığında pay senedinin pahasının altında olabileceğini gösteriyor.

InvestingPro, daha kapsamlı tahlil ve ek içgörüler arayan yatırımcılar için, önümüzdeki periyot için çıkarlarını aşağı taraflı revize eden ve kısa vadede potansiyel ihtiyata işaret eden 8 analist de dahil olmak üzere çok sayıda ipucu sunuyor. Ayrıyeten, Johnson Controls’ün Yapı Eserleri bölümünde değerli bir oyuncu olduğu ve bunun sürdürülebilir büyüme ve pazar liderliğinde değerli bir faktör olabileceği belirtiliyor.

Bu bilgileri daha fazla incelemek isteyenler, InvestingPro aboneliğinde %60’a varan indirim sunan özel Siber Pazartesi indiriminden yararlanabilirler. Fırsatı artırmak için sfy23 kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim elde edebilirsiniz. InvestingPro ile kullanıcılar, yatırım kararlarını bilgilendirmek için çok sayıda ek ipucuna erişebilirler.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR