Yaptırımlar Rusya’yı madenciliğe zorlayacak mı?

Yaptırımlar Rusya’yı madenciliğe zorlayacak mı?

Rusya‘ya yaptırımlar uygulandığından beri, kripto para birimlerinin rahatlama sağlayıp sağlayamayacağı birçok kişi tarafından tartışıldı. Bazıları yaptırımlardan bir bypass gibi davranabileceklerini iddia ederken, diğerleri ruble ticaretinin nadir olması ve yaptırımların Rusya’yı tamamen izole etmemesi nedeniyle faydasız olacağını iddia ediyor.

Blockchain analitik firması Elliptic‘te Politika ve Düzenleme İşleri direktörü David Carlisle, ülkenin yaptırımlardan kaçınma konusundaki bir sonraki hamlesinin madenciliğe yatırım yapmak olabileceğini savunuyor:

“Rus hükümetinin veya bazı yaptırıma tabi kuruluşların Bitcoin’e erişmenin bir yolu olarak madenciliği araması zor olmayacaktır. Bitcoin’i mal ve hizmetlere ya da sadece nakit paraya çevrilebilirler.”

Rusya Merkez Bankası madencilik ve ticareti yasaklayan önerisiyle görüşlerini belirtse de Başkan Putin‘in buna katılmadığı ve kripto madenciliğini desteklediği biliniyor. Russa’nın sahip olduğu enerji kaynakları göz önüne alındığında, Bitcoin madenciliği yaptırımları aşmak için kolay bir yol olur mu?

Bitcoin Madencilik Haritası (ccaf.io aracılığıyla)

Bitcoin Madencilik Haritası (ccaf.io aracılığıyla)

Rusya ilk 8’de Olmasına Rağmen…

Birçok ülke madenciliğe yönelik yatırımlarına hızla devam ediyor. Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi‘ne göre Rusya, toplam Bitcoin’lerin %11,23’ünü sağlayarak Bitcoin madenciliğinde ABD ve Kazakistan‘ı takip ediyor. İlk 8 ülke şu şekilde sıralandı:

  1. %35,4 ile ABD
  2. %18,1 ile Kazakistan
  3. %11.23 ile Rusya
  4. %9.55 ile Kanada
  5. %4,68 ile İrlanda
  6. %4,59 ile Malezya
  7. %4.48 ile Almanya
  8. %3.11 ile İran

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Tether CTO’su Ardoino, Lugano’nun Tether ve Bitcoin Kararının Ardından Bir Röportaj Verdi

Bloomberg, ülkenin halihazırda var olan madencilik kapasitesini artırmanın yaptırımlara karşı direnişlerine hizmet etmeyeceğini savunuyor. Enerji zengini olmasına rağmen, Rus finans piyasasının büyüklüğü ve ekonomisi göz önüne alındığında, ülke ekonomisinde önemli bir finansal fark yaratacak kadar Bitcoin madenciliği yapamayacak.