XRP Yaratıcısı Chris Larsen, Bitcoin Madencilerini İş Kanıtı’ndan Uzaklaşmaya Teşvik Etmek İçin Strateji Önerdi

XRP Yaratıcısı Chris Larsen, Bitcoin Madencilerini İş Kanıtı’ndan Uzaklaşmaya Teşvik Etmek İçin Strateji Önerdi

XRP’nin mucidi ve Ripple yönetim kurulu başkanı Chris Larsen, piyasanın amiral gemisi kripto para birimi olan BTC’nin madencilerini Proof of Stake gibi daha çevre dostu bir konsensüs algoritmasına geçmeye ikna etme planını açıkladı.

Larsen’in Daha Çevre Dostu Bitcoin İçin Radikal Önerisi

Larsen, Bitcoin madencilerinin ağın enerji kullanımını azaltmak için atması gereken adımları özetledi. Proof of Work (PoW), Bitcoin blok zincirine güç veren enerji yoğun konsensüs algoritmasıdır.

Öncü kripto para birimi, genellikle ağın çok fazla enerji tükettiğine ve dünya ülkelerinin çoğuna rakip olduğuna dikkat çeken kişilerden eleştiri alıyor.

Milyarder, “Bitcoin madencilerinin varsayılan muhalefeti” nedeniyle PoW’dan ayrılmanın kolay olmayacağını itiraf etti. Bu yüzden Larsen, ağ madencileri için yeni karlı teşvikler getirecek bir kod değişikliği öneriyor.

Larsen’in önerdiği çözüm, “Madencilerin mevcut hash oranının anlık görüntüsünü alacak ve ardından madencileri orantılı bir hash gücü temelinde ödüllendirecek”. Bu, mevcut madencilere daha fazla enerji kullanmak veya daha fazla madencilik teçhizatına yatırım yapmak zorunda kalmadan gelecekteki BTC ödülleri için haklar verecek.

Başka bir deyişle, Larsen’in stratejisi madencilere önemli ölçüde daha az operasyonel maliyetle aynı geliri elde edecekleri için “ek ekonomik fayda” sağlayacak.

Böyle bir sistemin nasıl çalışacağını detaylandıran Larsen, şunları söyledi:

“Mevcut küresel hash oranının %8’ini çalıştıran ve 1 Kasım 2021 itibariyle günde 75 BTC kazanan Marathon Digital’i düşünün. Böyle bir kod değişikliği altında Marathon, günlük Bitcoin ödüllerinin %8’ini kazanmaya devam edecek.”