Kanadalı kripto para borsası, XRP’yi listeden çıkarıyor

Kanadalı kripto para borsası, XRP’yi listeden çıkarıyor

ABD’de başlayan ‘Ripple’ etkisi, XRP’nin listeden çıkarılmasına yol açan Kanada kıyılarına vurmuş gibi görünüyor. ABD’de SEC tarafından Ripple Labs Inc.‘e karşı açılan bir dava, şimdi piyasadaki en büyük kripto para birimlerinden birine zarar veriyor.

Kanadalı bir kripto para borsası platformu olan Bitbuy, 13 Ocak 2022’den itibaren XRP’yi listeden çıkaracağını duyurdu.

Daha önce, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple Labs Inc. ve iki yöneticiyi XRP aracılığıyla 1,3 Milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet teklifi yürütmekle suçlamıştı.

Bu gelişmeler, birçok kripto para platformunun XRP’yi kaldırmaya başlamasına neden oldu. Coinbase, Crypto.com, OKCoin ve diğer platformlar, SEC ve Ripple arasındaki çatışma nedeniyle söz konusu altcoini derhal listeden çıkardı.

Aynı eğilimi takip eden Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), XRP ile ilgili yasaları yeniden gözden geçirerek kripto para biriminde daha fazla düşüşe neden oldu.

Bitbuy, kullanıcılarından hesaplarındaki bakiyelerini harici bir cüzdana çekmelerini veya bakiyelerini 13 Ocak 2022 saat 9:00 EST’den önce başka kripto paralar veya Kanada doları ile takas etmelerini istedi.

Ayrıca, söz konusu tarihten itibaren fonlarını çekmek için 30 günlük bir süre verileceğini, ancak o sırada ticarete izin verilmeyeceğini açıkladılar.

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu muafiyet kararının 20. Bölümündeki Kanada yasalarına uymak için, Bitbuy’un altcoinin bir menkul kıymet mi yoksa bir türev mi olduğunu belirlemek adına politika ve prosedürler uygulaması gerekiyor.

XRP’nin bu şekilde elden çıkarılması, altcoin değerinin düşmesinin arkasındaki nedenlerden biri olabilir. XRP’nin fiyatı son 24 saatte %4,81 oranında düşmüştü.