Xbox’tan Phil Spencer, video oyunlardaki NFT’lere şüpheyle bakıyor

Xbox’tan Phil Spencer, video oyunlardaki NFT’lere şüpheyle bakıyor

Xbox yöneticisinden NFT Hakkında Tedirgin Açıklamalar Geldi

Microsoft Xbox‘ın oyun başkanı Phil Spencer, Axios ile yaptığı bir röportajda, takas edilemeyen tokenlere veya NFT‘lere yönelik şüpheciliğini yorumladı:

“Bugün NFT’ler hakkındda söyleyeceğim şey şu ki; çok fazla spekülasyon ve deney yapılıyor ve bugün gördüğüm bazı reklam öğeleri eğlenceden daha  çok sömürücülük hissettiriyor.”

Microsoft’un oyun bölümünün baş yöneticisi olarak Spencer‘ın sözleri önem taşıyor. Xbox, PlayStation‘ın ardından en büyük ikinci küresel pazar payına sahip oyun konsolu işletim sistemidir. Bu, Xbox’a NFT projelerinin oyun ekosistemine kabulü veya reddi konusunda çok fazla güç veriyor.

Konsol Savaşları. PlayStation, küresel pazar payında lider olmak için gruptan ayrıldı. Kaynak: Statcounter

Konsol Savaşları. PlayStation, küresel pazar payında lider olmak için gruptan ayrıldı. Kaynak: Statcounter

Spencer, tüm NFT’lere tamamen karşı olmadığını ekleyerek, “her NFT oyununun sömürücü olduğunu düşünmediğimi açıklığa kavuşturalım. Sadece insanların bunu çözme yolculuğunda olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

En eski NFT 2014-15’e kadar izlenebilse de, bu yıla kadar pazarın değerlemesi multi-milyon dolarlık bir bölgeye fırlamamıştı. Oyun alanında, blockchain tabanlı oyunlar ve oyna-kazan veya P2E, oyunlarda yeni bir çağın yolunu açıyor.

Blockchain’in oyun pazarını dönüştürmedeki rolü, oyunun finansallaştırılması anlamına gelen GameFi aracılığıyla yoğunlaşıyor gibi görünüyor. Geçen ay içinde, en az üç girişim fonu GameFi projeleri olarak adlandırılan projelere önemli miktarda sermaye tahsisi yaptığını açıkladı. Bu arada NFT’ler, üçüncü çeyrekte toplam dijital koleksiyon satışının 10.7 milyar dolara ulaşmasıyla multi milyar dolarlık bir pazara dönüştü.

Kasım, Xbox’ın 20. yıl dönümü. Şirket, yeni yılını oyun duyuruları ve güncellemeleri ile canlı yayınlanan bir kutlama ile andı.