x2y2, OpenSea’ye Vampir Saldırısı Başlattı

x2y2, OpenSea’ye Vampir Saldırısı Başlattı

NFT pazar yeri x2y2, pazar lideri OpenSea‘ye bir vampir saldırısı başlattı ve kullanıcı tabanına milyonlarca tokeni havadan gönderdi. Geçen ay benzer bir lansman gerçekleştiren, ancak farklı bir stratejiye sahip olan LookRare‘in ayak izlerini takip ediyor.

Vampir saldırısı, bir projenin önceden var olan bir blok zinciri projesinin kullanıcılarına token dağıtmasıdır. Amaç, benzer bir projenin hedef kitlesini yeni projeyi denemeye teşvik etmek ve özellikle sürekli olarak ödüller dağıtmaya devam ederse, yeni projeyi kullanmayı seçmektir.

Vampir saldırısını başlatmak için x2y2, OpenSea kullanıcıları için bir airdrop gerçekleştiriyor. Proje, toplam X2Y2 arzının (projenin yerel tokeni) %12’si olan 120 milyon token dağıtıyor.

Bununla birlikte, airdrop birkaç barikata çarptı. Çarşamba günü, x2y2 tokenleri talep ederken yaşanan zorluklarla ilgili şikayetler nedeniyle airdrop’u duraklattı. Ekip, önümüzdeki 48 saat içinde airdrop’a devam edeceğine söz verdi. Süreç durdurulmadan önce, 120 milyon airdrop tokenin sadece %7’si talep edilmişti.

Ayrıca, airdrop talep sözleşmesinin potansiyel olarak sorunlu bölümleriyle ilgili bazı alarmlar verildi. Bazı gözlemciler, airdrop iddiasını onaylamanın, kullanıcıların cüzdanlarını NFT’lerinin çalınmasına karşı savunmasız bırakabileceğini söylüyor.

Buna karşılık, x2y2 ekibi, kullanıcı cüzdanlarını boşaltma yeteneğini iptal ederek sorunu çözdüğüne dair kanıt sağladı. Ekip tarafından sağlanan Etherscan bağlantısına göre, daha fazla riski azaltmak için sözleşmenin sahipliğini Gnosis Safe‘de depolanan çok imzalı bir cüzdana da aktardı.

x2y2 ve LookRare arasındaki fark nedir?

Ocak ayında yayınlanan Litepaper‘ına göre x2y2, LookRare’den birçok yönden farklıdır. Birincisi, airdrop Ocak 2022’den önce OpenSea’de işlem görmüş tüm 861.417 cüzdan içindir. LookRare airdrop’unda, yalnızca Haziran ortası ile Aralık ortası arasında OpenSea’de en az 3 ETH (9.000 $) işlem görmüş cüzdanlar için uygundu.

x2y2 ekibi tarafından vurgulanan bir diğer fark, erken destekçiler için özel bir satışın olmamasıydı. Bunun yerine, x2y2, Uniswap‘ta (sağlıklı bir piyasayı teşvik eden bir şey) projeye likidite sağlamak için gereken fonları toplamak amacıyla bir başlangıç ​​likidite teklifi (ILO) düzenledi.

Proje, yatırımcılara 15 milyon X2Y2 token sattı. Bu ILO tokenleri, hisse başına 1.5 ETH değerinde 1.000 hisseye bölünerek token satışından 1.500 ETH (4,5 milyon $) elde edildi. Bu, ILO yatırımcılarının X2Y2’yi belirteç başına 0,25 ABD doları karşılığında satın aldığı anlamına geliyor.

X2y2, Uniswap’ta madeni paranın likidite havuzunu oluşturmak için 1.500 ETH’yi 10 milyon X2Y2 tokenle eşleştirdi.

LookRare modelinden farklı olarak, x2y2’deki yatırımcılar işlem hacimlerine bağlı olarak ödüller almayacaklar. Platformdaki tek ödül X2Y2’yi stake etmekten gelecek.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto Müzik Uygulaması Audius, Ethereum’dan Solana’ya AUDIO Token Köprülüyor

Ancak, bahisçiler platformdan işlem ücretlerinin bir kısmını kazanacaklar. Piyasa, tüm NFT işlemlerinde %2 ücret alıyor.

x2y2, ödülleri stake ile sınırlayarak, LookRare’de çok yaygın olduğu gibi, yıkama ticaretine yol açan “ticaret madenciliğini” ortadan kaldırmak istediğini söylüyor. LookRare, ödülleri alım satım faaliyetine bağladığından, traderlar, sistemi oynamak için kendilerine NFT alıp satmaya teşvik edildi ve tam olarak yaptıkları şey de buydu.

Staking üzerindeki bu vurgu, toplam token arzının %65’i (1 milyar token) olan 650 milyon tokenin stake ödülleri için ayrılmış olması gerçeğiyle de gösterilmektedir.