Wyoming’in Cumhuriyetçi senatörü, meslektaşlarını Fed başkanı Jay Powell’a desteğini kesmeye çağırdı

Wyoming’in Cumhuriyetçi senatörü, meslektaşlarını Fed başkanı Jay Powell’a desteğini kesmeye çağırdı

Wyoming’in Cumhuriyetçi senatörü Cynthia Lummis, Federal Rezerv’in merkez bankasında hesap almak için yapılan başvuruların işlenmesini geciktirerek “yasayı ihlal ettiğini” savundu.

Lummis, meslektaşlarını 23 Kasım’da Başkan Biden tarafından yeniden atanan Fed başkanı Jay Powell‘a desteğini kesmeye çağırdı.

Şubat 2019’da, Wyoming eyalet meclisi SPDI’ları, kripto ile yaptıkları işlemler nedeniyle Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan (FDIC) bankacılık hizmetlerini güvence altına alamayan işletmelere hizmet vermek için onayladı.

2020’de iki Wyoming SPDI’si Kraken ve Avanti banka tüzüklerini aldı. Kısa bir süre sonra, Kansas City Federal Rezerv Bankası’na ana hesaplar için başvurdular. Başvuruları henüz onaylanmadı.

Devlet, SPDI’ların federal yasalara göre banka olarak kabul edilip edilmemesi gerektiğini tartışıyor. Makalede Lummis, SPDI’ların “şüphesiz” federal yasalara göre bankalar olarak görülmesi gerektiğini iddia etti.

SPDI’ların, bir bankayı neyin oluşturduğuna ilişkin Federal Rezerv Yasası’nda Kongre tarafından belirlenen standardı karşıladığını da sözlerine ekledi.

Fed’in “yasal faaliyetler yürüten tüm bankalara ve kredi birliklerine ödeme sistemine erişim sağlama görevi olduğunu” belirten federal mahkemelere atıfta bulunarak, SPDI’nin onayını yayınlamayı “aslında Fed’in geciktirerek yasaları ihlal ettiğini” söyledi.

7 Ekim’de Lummis, 16 Ağustos’ta değeri bilinmeyen bir miktarda Bitcoin (BTC) 50.001 ile 100.000 ABD Doları arasında satın aldığını ortaya koyan belgeler sundu.

Lummis, satın alma işlemini, kendisi ve diğer senatörlerin Başkan Joe Biden’ın altyapı yasasında kripto yanlısı bir değişiklik için destek kazanmaya çalışmasından iki haftadan kısa bir süre sonra yaptı.