Wikipedia temalı NFT, Christie’s’de 750 bin dolara satıldı

Wikipedia temalı NFT, Christie’s’de 750 bin dolara satıldı

Ücretsiz İnternet ansiklopedisi olan Wikipedia, Ocak ayında 20. yıl dönümünü kutladıktan sonra, ilk değiştirilemez tokenini (NFT) açık artırma devi Christie’s aracılığıyla satarak tarih yazmaya devam ediyor.

Christie 15 Aralık’ta, doğrudan Wikipedia’nın kurucu ortağı Jimmy Wales’ten gelen Wikipedia ile ilgili iki nesnenin açık artırmasını tamamladı.

”Wikipedi’nin Doğuşu’‘ başlıklı çevrimiçi satışta, Wikipedia’nın 750.000 dolara satılan ilk düzenlemesinin NFT’si ve Galler tarafından Wikipedia’yı oluşturmak için kullanılan Strawberry iMac yer aldı.

Kaynak: Christie’s

NFT, sitenin kurucu ortağı tarafından 2001 yılında Wikipedia’da yayınlanan ilk mesajı içeriyor: Galler 15 Ocak 2001’de siteyi başlattıktan sonra mesajda “Merhaba, Dünya!” sözcüklerini yazmıştı.

NFT ayrıca, sayfa sahibinin sayfayı düzenlemesine izin veren ve orijinal durumuna geri dönmek için bir zamanlayıcı ile sıfırlanabilen bir özelliğe sahip.

Christie’nin kıdemli uzmanı Peter Klarnet, müzayede sonucunun “koleksiyonerler arasında internet tarihine artan ilginin altını çizdiğini” söyledi. 

Müzayede evine göre, Wikipedia satış gelirlerinin bir kısmını Galler’in alternatif sosyal medya ağı pilot projesi WT.Social’ı desteklemek için kullanacak.

Dünyanın en büyük müzayede evlerinden biri olan Christie’s, 2021’in başlarında NFT endüstrisine geçerek, dijital sanatçı Beeple tarafından Şubat ayında ilk “dijital sanat eserinin” müzayedesini duyurdu.

Beeple’ın NFT parçası olan “Everydays: The First 5000 Days” Mart ayında 69 milyon dolardan fazla satılarak dünyanın en pahalı NFT’lerinden biri olarak ortaya çıktı.