Wikipedia Kurucu Ortağı: Bu Altcoin İlgimi Çekiyor!

Wikipedia Kurucu Ortağı: Bu Altcoin İlgimi Çekiyor!

Jimmy Wales, tahminen de dünyanın en büyük insan bilgisi deposu olan Wikipedia’yı ve bunun altında yatan Wikimedia Foundation’ı kurmasıyla ünlüdür. Tahminen de dünyanın her yerinde içerik üretmeye ve düzenlemeye yönelik en büyük merkezi olmayan gayretlerden biridir. Wales, bir röportajında altcoin projelerinden de bahsetti. İşte detaylar…

Wales; web3, DAO’lara dikkat çekiyor

İnternetin en zorlayıcı kullanım durumlarının yaratılmasının bir modülü olan Jimmy Wales, İnternetin geleceği, şifreleme, insan hakları meseleleri, Web3, kripto para üniteleri ve Bitcoin hakkında güçlü fikirlere sahip. Forbes’tan Roger Huang’ın röportajına nazaran Wales, merkeziyetsiz uygulamaları övüyor. İnsanların saklamak istediği bilgileri saklayamamasının “gerçek bir insan hakları sorunu” olduğunu belirtiyor. Ayrıyeten, Web3 alanında olup bitenlerin birçoklarının hakikaten ilgisini çektiğini, fakat birebir vakitte birçoklarına da kuşkuyla yaklaştığını belirtiyor. “Yani, şu anda, balon gibisi şartlar içinde görünüyor” diye ekliyor.  Ayrıca aşağıdaki sözleri kullanıyor:

Ancak farklı olduğunu düşündüğüm şeyler, DAO kavramları, dağıtık kuruluşlar, iştirakler hakkında yeni düşünme biçimleri – bu, hayli sıradan insan kümelerine bile uzanıyor. Bence bu farklı. Alanda neyin geliştiğini göreceğimizi bilmiyorum ancak ilgimi çekiyor […] Yeniden de, Blockchain tabanlı taleplerde süreç maliyetleri çok yüksek. Lakin bunun değişik olduğunu düşünüyorum. Bilirsiniz, gönderme yeteneği farklı.

Wales’in Bitcoin ve altcoin projeleri hakkındaki fikirleri neler?

Wales, Bitcoin ve öteki kripto paralara yönelik kanıları sorulduğunda aşağıdaki tabirleri kullanıyor:

Alanda birçok farklı ilgi alanım var. Az evvel söylediklerimden iddia edebileceğiniz üzere, süreç maliyetlerini düşürmekle hakikaten ilgileniyorum. Bu yüzden, süreç maliyetlerimiz şu anki kadar yüksek olduğu sürece, belli kitlesel pazar kullanım durumlarına geçmeyi hakikaten zorlaştırdığını düşünüyorum.

Ayrıca Wales, Ethereum’dan (ETH) bahsediyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ethereum ağı, 15 Eylül’de Merge yükseltmesi ile proof-of-work (PoW) konsensüs algoritmasından proof-of-stake’e (PoS) geçti. Bu geçiş, ETH oluşumunda tüketilen gücün azalmasını ve süreç fiyatlarının minimuma inmesini sağladı. Wales de ETH’de bu geçişe işaret etti ve aşağıdaki tabirleri kullandı:

Ayrıca Ethereum’un çevresel sonuçlardan ötürü PoW yerine PoS’a yönelmesi ilgimi çekiyor, lakin birebir vakitte PoS ile bunları elde etme talihine sahip olmaya başlayabileceğimizi düşünüyorum. Süreç maliyetleri çok düştü. Bu kıymetli olacak. Biliyorsunuz, PoW olduğunuz sürece, rekabet baskısı maliyeti her vakit epey yüksek tutacaktır: Çevresel maliyet ve fiili maliyet.

DeFi, Lightning Network ve daha fazlası…

Merkeziyetsiz finans (DeFi) açısından ise aşağıdaki sözleri kullanıyor:

Biliyorsunuz, sanırım şu anda, yani, sözün tam manasıyla son iki haftadaki üzere, bugün türev eserler etrafında biraz çok coşkunun yahut irrasyonel coşkunun ortaya çıktığını görüyoruz. DeFi şeyler – farklı şeyler öbür şeylerle korunuyor ve bu büsbütün şeffaf değil. Sonra ansızın büyük bir şey patlıyor ve farklı platformlar ortasında bulaşma tesiri kıymetli olabiliyor. Bu yeni bir şey değil.

Diğer yandan gazeteci, süreç fiyatlarına bu kadar vurgu yaptığı için, Lightning Network hakkındaki niyetlerini soruyor. Bilindiği üzere Lightning Network, Bitcoin’i ölçeklemeye odaklı bir ağdır. Wales, aşağıdaki sözleri kullanıyor:

Gerçekten değişik. Sahiden ölçeklenebilirliğe ve süreçlere odaklanan bu cins şeylerin gerçek olduğunu düşünüyorum. epey yüksek ve birçok kullanım durumunu gerçeğe dönüştürmek için çok fazla düşmeleri gerekiyor.

Kaynak: Kripto Koin