WhatsApp, Meta’nın Novi cüzdanıyla para birimi ödemelerini test etmeye başladı

WhatsApp, Meta’nın Novi cüzdanıyla para birimi ödemelerini test etmeye başladı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı senatörlerin Meta’nın dijital para birimi ürünlerini piyasaya sürmesine karşı çıkmasına rağmen, sosyal medya devinin dijital cüzdanı Novi’nin gelişimi hızla devam ediyor.

Novi’nin başkanı Stephane Kasriel, 8 Aralık’ta Meta’nın yan kuruluşu WhatsApp’ın Meta’nın Novi cüzdanı aracılığıyla işlemleri test etmeye başladığını resmen duyurdu.

Yöneticiye göre, yeni özellik Amerika Birleşik Devletleri’nde “sınırlı sayıda kişi” için mevcut ve kullanıcıların WhatsApp’ta “anında ve hiçbir ücret ödemeden” para gönderip almasına olanak tanıyor.

Kasriel , Meta’nın Ekim ayı ortasında Novi pilot uygulamasını tanıttıklarından bu yana hangi özelliklerin ve işlevlerin “insanlar için en önemli” olduğunu test edip öğrenebildiğini kaydetti.

Novi’yi kullanmanın, “her zaman uçtan uca şifrelenen” WhatsApp kişisel mesajlarının ve aramalarının gizliliğini etkilemediğini de sözlerine ekledi.

WhatsApp’ın başkanı Will Cathcart, Twitter’daki haberleri doğruladı ve bazı ABD kullanıcılarının artık WhatsApp’ta Novi ile para gönderip alabileceğini belirtti.

Cathcart “İnsanlar sevdiklerine para göndermeyi koordine etmek için WA’yı kullanıyor ve şimdi Novi bunu güvenli, anında ve ücretsiz olarak yapmalarına yardımcı olacak” dedi.

Eskiden Facebook olarak bilinen Meta, Ekim ayında büyük kripto borsası Coinbase ve stablecoin firması Paxos ile işbirliği içinde bir dijital para birimi pilot uygulamasını resmen başlattı.

Pilot uygulama, başlangıçta ABD ve Guatemala’da, blockchain şirketi Paxos tarafından yayınlanan Pax Dollar (USDP) kullanılarak başlatıldı.