WazirX CEO’su Nischal Shetty yeni blockchain projesi Shardeum’u tanıttı

WazirX CEO’su Nischal Shetty yeni blockchain projesi Shardeum’u tanıttı

Hint kripto borsası WazirX’in kurucusu ve CEO’su Nischal Shetty, “sonsuz ölçeklenebilir” bir blok zinciri oluşturmak ve milyarlarca kullanıcıya hizmet etmek gibi iddialı bir hedefe sahip.

Bu amaçla Shetty, eski NASA mühendisi Omar Syed ile işbirliği içinde Shardeum adlı yeni projesini açıkladı. Shardeum, parçalama tekniğini kullanarak Ethereum Sanal Makinesiyle uyumlu bir blok zinciri inşa ediyor.

Sharding, adından da anlaşılacağı gibi, ağı ölçeklendirmek amacıyla blok zinciri altyapısını daha küçük parçalara ayırmaya yardımcı oluyor. Parçalama, esasen daha fazla işlem için blok alanını artırmaya yardımcı olur ve gaz ücretlerini azaltır.

Ethereum 2.0, NEAR, Harmony One ve Zilliqa dahil olmak üzere birçok blok zinciri projesi, ağları için parçalama tekniklerini uygulamaya çalışıyor.

Shetty, Shardeum’un benzersiz avantajı olarak, temel protokol katmanının zaten oluşturulmuş olmasını ve bir akıllı sözleşme platformunun geliştirilmesini gösterdi.

Shardeum’un Alphanet’inin Nisan ayına kadar, Betanet’in bu yılın üçüncü çeyreğinde ve Mainnet’in bu yılın dördüncü çeyreğinin sonuna doğru piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Shetty ayrıca, Shardeum’un açık bir proje olacağını söyledi. Herkes onaylayıcı olarak katılabilecek ve ağın merkezden uzaklaştırılmasına yardımcı olabilecekler. Shetty, Shardeum’un saniyede bir milyon işlemi desteklemeyi hedeflediğini söyledi.

Shetty, Shardeum’un yerel tokeni SHARD’ın (SHM) çoğunluğunu doğrulayıcılar ve geliştiriciler de dahil olmak üzere topluluk için tutmayı planladığını dile getirdi.

Yönetici, projenin aynı zamanda girişim şirketlerinden fon toplamayı da hedeflediğini ifade etti. ”Ancak bu yatırımcılar veya Shardeum ekibi büyük miktarda token tutmayacak” Diye ekledi.