Vodafone Blockchain Tabanlı Platformunu Duyurdu

Vodafone Blockchain Tabanlı Platformunu Duyurdu

Vodafone, bağlı cihazlara müşteri adına güvenli otomatik işlemler gerçekleştirme yetkisi veren blok zinciri destekli bir platform başlattı.

Resmi bir açıklamaya göre, Digital Asset Broker (DAB) adlı yeni platform, Nesnelerin İnterneti (IoT) platformunun gücünden yararlanıyor ve Vodafone müşterilerinin yeni “Nesnelerin Ekonomisi”nden yararlanmalarına yardımcı olacak.

Günümüzde çoğu bağlı cihaz ve sensör, İnternet üzerinden bilgi toplar ve gönderir; ancak şirketin yeni ‘Economy of Things’ platformu bunun ötesine geçiyor. Doğrulanmış bağlı cihazların, araçların, akıllı şehir mobilyalarının ve makinelerin, kullanıcının müdahalesi olmadan sorunsuz ve güvenli bir şekilde işlem yapmasına olanak tanıyor.

Vodafone‘un yeni platformu, kendi karmaşık altyapısını oluşturan işletmeler yerine, herhangi bir cihazda benzersiz bir dijital kimliğe sahip olacak. Daha sonra mobil SIM tarafından güvence altına alınan cüzdan ve ödeme teknolojisini kullanarak diğer cihazlarla güvenli bir şekilde iletişim kurabilecek ve işlem yapabilecek.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ukrayna, Airdrop Duyusurunun Ardından 7 Milyon Dolar Daha Kripto Bağışı Aldı

Platform, blockchain teknolojisi kullanılarak güvence altına alınmış. Vodafone DAB’ye bağlı tüm cihazlar doğrulanır ve ardından güvenli ve şifreli bağlantılar üzerinden veri, para alışverişi ve ticareti için otomatik olarak yetkilendirilir.

Vodafone Baş Teknoloji Sorumlusu Johan Wibergh; “Avrupa ve Afrika’daki müşterilerimiz için şirket içi yeni, ölçekli platformlar inşa ediyoruz. En son platformumuz olan bu, gündelik nesnelerin ve cihazların bizim adımıza pazarlık yapabileceği, hizmetleri satın alabileceği ve satabileceği yeni Nesnelerin Ekonomisini yönlendirecek. Ortaklıkları hızla genişletmek ve ekosistemi dünya çapında diğer özellikleri ve ödeme planlarını içerecek şekilde genişletmek için diğer birçok şirketle aktif olarak konuşuyoruz” dedi.