VNET Group aldatıcı beyanlarda bulunduğu savıyla toplu davayla karşı karşıya

VNET Group aldatıcı beyanlarda bulunduğu savıyla toplu davayla karşı karşıya

NEW YORK – VNET Group, Inc. şu anda 8 Nisan 2022 ile 15 Şubat 2023 tarihleri ortasında menkul değer satın alan hissedarlar ismine açılan bir toplu dava ile karşı karşıya. Dava, şirketin GenTao Capital Limited’in finansal istikrarı ve buna bağlı olarak teminat kredisinin temerrüde düşme riskiyle ilgili yanlış yahut aldatıcı beyanlarda bulunduğu savlarıyla ilgilidir.

Davanın özü, VNET Group’un iş ilgisinde bulunduğu GenTao Capital Limited’in istikrarsız mali durumunu tam olarak açıklamadığı savına dayanıyor. Argümanlar bilhassa, GenTao’nun istikrarsızlığı ve teminat kredisinde temerrüde düşme riski hakkında şeffaflık eksikliğinin yeni D Sınıfı payların yetkilendirilmesine yol açtığını öne sürüyor. Teze nazaran bu atılım, mevcut hissedarların sahip olduğu öz sermayenin seyreltilmesiyle sonuçlandı.

Bu aksiyonlardan etkilendiklerini düşünen ve toplu davaya katılmak isteyen hissedarların davaya katılmak için 26 Şubat 2024 tarihine kadar müddetleri bulunmaktadır. Bu dava, VNET Group’u tez edilen yanlış beyanlardan sorumlu tutmayı ve şirketin aksiyonları nedeniyle paylarının seyreltilmesinden muzdarip olan hissedarlar için tazminat sağlamayı amaçlamaktadır.

InvestingPro İçgörüleri

VNET Group, Inc. yasal zorlukları aşmaya çalışırken, yatırımcılar InvestingPro’nun gerçek vakitli datalarını bilhassa aydınlatıcı bulabilirler. VNET değerli bir borç yüküyle faaliyet gösteriyor ve 2023’ün 3. çeyreğinde sona eren son on iki ay itibariyle 0,64 üzere düşük bir Fiyat / Defter katsayısıyla süreç görüyor. Bu durum, piyasanın şirketin varlık bedelini pay fiyatına kıyasla değerlendirdiğinin bir göstergesi olabilir ki bu da bilhassa davada gündeme getirilen mali şeffaflıkla ilgili telaşlar göz önüne alındığında değerlidir.

Şirketin pay senedi fiyatı da yüksek volatilite sergilemekte olup, 19 Ocak 2024 itibariyle 1 aylık fiyat toplam getirisi -%23,1’lik sert bir düşüş göstermiştir. Bu eğilim, davanın yatırımcı itimadını ve pay senedinin performansını etkileyen savlarıyla uyumludur. Ayrıyeten, VNET’in kısa vadeli yükümlülüklerinin likit varlıklarını aşması, acil finansal yükümlülüklerini karşılama kabiliyeti konusunda tasalara yol açabilir.

Daha derin bir tahlil arayan yatırımcılar için, VNET’in finansal sıhhati ve piyasa pozisyonu hakkında daha fazla bilgi verebilecek 17 ek InvestingPro İpucu mevcuttur. Bu ipuçları, InvestingPro aboneliğine dahil olan kapsamlı tahlilin bir modülüdür ve artık %50’ye varan indirimle özel bir Yeni Yıl indirimindedir. Bu tekliften yararlanmak için, 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim için SFY24 kupon kodunu yahut 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim için SFY241 kupon kodunu kullanın.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR