Vitalik Buterin, Ethereum’un Yüksek Gaz Ücretleri İçin Düzeltme Önerdi

Vitalik Buterin, Ethereum’un Yüksek Gaz Ücretleri İçin Düzeltme Önerdi

Kısa Notlar

  • Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, ağdaki arama verisi gazı maliyetine bir sınır getirilmesi için bir teklifte bulundu.
  • Bu, işlemlerin maliyetini düşürme konusunda genel bir etkiye sahip olacaktır, ancak bazı paydaşlar teklifte delikler açmışlardır.
  • Ethereum’un gaz ücreti ikilemi, diğer katman 1 blok zincirleri yaklaştıkça kullanıcıları rahatsız etmeye devam ediyor.

Vitalik Buterin, gaz maliyetlerini ustaca bir teklifle sınırlamak istiyor ancak analistler kararın ağ üzerinde “daha büyük etkileri” olacağını düşünüyor. Buterin’in fikrine bir alternatif önerildi.

İşlem Çağrı Veri Gazı Maliyetlerinin Düşürülmesi

Vitalik Buterin, ağdaki işlem çağrı verileriyle ilişkili gaz maliyetlerini azaltmanın bir yolunu önermek için Ethereum Magicians forumuna gitti. Gönderisi, veri paylaşımının devreye alınması için gereken süre de dahil olmak üzere, artan gaz maliyetlerinin yarattığı önemli zorluklara dikkat çekti. Buterin’e göre bu sorunlar, “toplama maliyetlerini azaltmak” için kısa vadeli bir çözümü zorunlu kılıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Vitalik Buterin, El Salvador’un İşletmelere Bitcoin’i Zorunlu Tutmasını “Pervasız” olarak nitelendirdi

Bir blokta olabilecek toplam işlem çağrısı verilerine bir limit ekleme çözümünü önerir. Gönderisi, bir limit eklemeyi içermeyen alternatif bir yöntemin izlenebileceğini ancak bunun güvenlik zorlukları oluşturduğunu ortaya koydu.

Vitalik Buterin, “Çağrı veri gazı maliyetini 16’dan 3’e düşürmek, maksimum blok boyutunu 10 milyon bayta yükseltecektir” dedi. “Bu, Ethereum p2p ağ katmanını benzeri görülmemiş düzeyde zorlamaya ve ağı kırma riskine itecektir.” Buterin, “Güvenlik risklerinin çoğunu önlerken 1,5 MB’ın yeterli olacağını” öne sürüyor.

Teklifi kabul edilirse, ağ, çağrı veri sınırına ulaşıldığında madencilerin bir bloğa işlem eklemeyi durdurmasını gerektiren planlı bir ağ yükseltmesi gerektirecektir. Buterin, en kötü senaryonun “teorik olarak uzun vadeli maksimum 12 saniyelik yuva başına -1.262.861 bayt veya yılda -3.0 TB” olacağını kaydetti.

Endişeler

Ethereum geliştiricileri, önerilen çağrı veri sınırında delikler açarak, bunun tüm ağ için geniş kapsamlı ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini söyledi. Buna hevesli olan Alex Krusz, Buterin’in önerisine keyfi bir sınır yerine yumuşak bir sınır çağrısı yaparak yanıt verdi.

Krusz, “Görünüşte basit olsa da, çağrı veri limitinin sadece bir gaz sabitini değiştirmekten daha büyük etkileri olan bir mimari karar olduğu iddia edilebilir” dedi. “Rastgele bir sınır varsa, neden bunu yumuşak bir sınır yapmıyorsunuz ya da özellikle çağrı verileri yerine tüm blok boyutuna uygulamıyorsunuz?” diye ekledi.

Bir geliştirici olan Yoav Weiss, yüksek tıkanıklık dönemlerinde teklifin toplamaları olumsuz etkileyebileceğini ima etti, “toplama işlemleri sürekli olarak düşürülecek ve yürütme gazı eksikliğini daha yüksek bir toplam ücret ödeyerek telafi etmek zorunda kalacaklar. ” dedi.