Visa, Kripto Kart Ödemelerinde Emsalsiz Büyüme Kaydediyor

Visa, Kripto Kart Ödemelerinde Emsalsiz Büyüme Kaydediyor

Visa, kripto ödemeleriyle muhteşem bir büyüme kaydetti. Ödeme devi, blok zinciri teknolojisinin benzersiz ödeme yeteneklerinden yararlanmak için kripto alanına ilk adım atan şirketlerden biriydi. Şirket, blok zincirine geçişini ilk kez duyurduğu zaman ile şu ana kadar geçen zaman arasında, dünya çapında binlerce işletme tarafından kabul edilen kripto kartlarıyla teklifini geniş çapta büyüttü.

Visa’nın bu zamana kadarki büyümesi, blok zinciri teknolojisinin yanı sıra kripto ödemelerinin vaadinin de gerçekliğini gösteriyor. 2022’nin ilk mali çeyreğindeki kullanım miktarı, dünya çapında benimsenme arttıkça 2,5 milyar dolara ulaştı.

Yakın tarihli bir kazanç çağrısında Visa, paydaşlarını kripto kartlarının piyasada nasıl ilerlediği konusunda bilgilendirdi. CFO Vasant Prabhu, CNBC‘ye verdiği demeçte, çeşitli şekillerde harcanabilen bu kartların kart sahipleri tarafından perakende mal ve hizmetlerin yanı sıra restoranlar ve seyahatlerde de ödeme yapmak için kullanıldığını söyledi. Sadece 2022’nin ilk ayında, kart sahipleri tarafından harcanan miktar neredeyse iki katına çıktı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Meğer Binance’in Hack Koruması için 1 Milyar Dolarlık Savaş Sandığı Varmış

Şirketin ilk mali çeyreğinde kaydettiği bu 2,5 milyar dolarlık rakam, 2021 mali yılında yapılan tüm hacmin yaklaşık %70’ine ulaştı. Prabhu, müşterilerin kartlarıyla harcama yöntemlerinin beklendiği gibi yoğun olmadığını açıkladı. Bunun yerine, çeşitli şeyler için ödeme yapmak için kartlarını kullanıyorlar.

CFO, “Geniş harcama kategorilerine baktığımızda, hacmin bu programlarla belirli bir tüccar dikeyinde yoğunlaştığını görmüyoruz. İnsanlar kripto bağlantılı kartlarını çeşitli şekillerde harcamak için kullanıyor. Örneğin; perakende mallar ve hizmetler, restoranlar, seyahat. Giderek genel amaçlı bir hesap gibi muamele görüyorlar.” dedi

Prabhu, piyasayı sarsan son oynaklığın Visa’nın kripto kartlarının kullanım oranını etkilemediğini söyledi. Bunun yerine Visa, oynaklık kötüleşirken bile artan kullanımı kaydetmeye devam etti.