VISA Bankalara Bitcoin Danışmanlık Hizmeti Sunacak

VISA Bankalara Bitcoin Danışmanlık Hizmeti Sunacak

Çarşamba günkü çok sayıda rapora göre Visa, kurumsal müşterileri için Bitcoin ve kripto para birimi konusunda bir danışmanlık hizmeti başlatacak. Ödeme devi, Bitcoin hizmetlerini uygulamak isteyen bankalara, fintech şirketlerine ve perakendecilere tavsiyelerde bulunacak.

Bir CNBC raporuna göre, “Visa, kripto danışmanlığının bitcoin’in ana akım olarak benimsenmesine yardımcı olabileceğini umuyor. Rakip Mastercard gibi, kredi kartı devi de kripto para birimlerini kart ödemelerinin ötesine geçtiği için önemli bir büyüme fırsatı olarak görüyor.”

Danışmanlık uygulamasının, danışmanlık ve analitik bölümü içinde yer alacağı bildiriliyor. Visa’nın Avrupa kripto para birimi lideri Nikola Plecas CNBC’ye, şirketin Bitcoin ve kripto para birimini “dev bir dikey büyüme fırsatı” olarak gördüğünü söyledi ve Visa’nın “bu işi ileriye doğru büyütmeye odaklanmaya devam edeceğini” de sözlerine ekledi.

Visa ayrıca Çarşamba günü tüketicinin BTC‘ye yönelik tutumlarını ve kullanımını araştıran bir araştırma makalesi yayınladı. Pazarlama hizmetleri firması LRW ile ortaklaşa yürütülen araştırma, dünya çapında 6.000’den fazla kişiyle anket yaptı ve bunların %94‘ünün kripto para biriminin farkında olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, yaklaşık üçte biri kripto para birimini kullandı.

Çalışma ayrıca, ankete katılanların %18’inin önümüzdeki yıl birincil bankaları bitcoin ile ilgili hizmetler sunan bir bankaya geçirme olasılığının çok muhtemel olduğunu buldu. Gelişmekte olan pazarlarda bu sayı %24’e yükselirken, halihazırda bitcoin veya kripto paraya sahip olanların %40’ı benzer bir hamle yapacaklarını söyledi.

Visa’nın kripto para birimi başkanı Cuy Sheffield, Yahoo Finance’a ödeme şirketinin Bitcoin ve kripto para birimi için “derin tüketici talebi” olduğunu düşündüğünü söyledi. Her finans kurumunun uzaya özel bir stratejisi olması gerektiğini söyledi. Sheffield, danışmanlık hizmetleri ekibini kurmalarının başlıca nedeninin bu olduğunu açıkladı.

Visa’nın müşterilerine Bitcoin hizmetleri ve ürünleriyle ilgili olarak hangi belirli yolları önereceği belirsiz.