Finans HaberleriHaberler

Virgin Galactic, Ticari Uzay Uçuşlarına Bir Adım Daha Yaklaştı

Ünlü milyarder Sir Richard Branson'un şirketi Virgin Galactic insanlı uzay uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Sir Richard Branson’un uzay gemisi şirketi Virgin Galctic geçen sene tam 6 adet test uçuşu gerçekleştirmiş ve başarısız olmuştu.

Firmanın amacı ticari uzay yolculuğu düzenlemekti. Bugün gerçekleştirilen testte ise beklenen oldu ve şirket ticari uzay uçuşlarına bir adım daha yaklaştı.

Virgin Galactic New Mexico’daki yeni ana limanından yaptığı uçuşta Dünya’nın 55 milden fazla yukarısına ulaşmayı başardı.

Tweet gönderisinde ise ”Uzaya hoş geldiniz” paylaşımında bulundu.

Milyarder Branson’ın müşterileri uzaya götürme çabası meyvelerini vermeye başlamış gibi görünüyor. SpaceShipTwo aracı yaklaşık 50 dakika sonra saatte 2.300 milden fazla hızla giderken, NASA’nın uzay olarak tanımladığı bir yüksekliğe ulaştı ve yörünge altı uçuş statüsüne geçti.

Virgin Galactic Ticari Uzay Uçuşu

Branson, sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Virgin Galactic’in ilk insanlı uzay yolculuğuna giden uçuş hattında olmaktan çok memnunum”

Uçuş güvertesinde CJ Sturckow ve Dave Mackay bulunuyordu. Kelly Latimer ve Michael Masucci ise geminin havalanmasına yardımcı olan bir taşıyıcı uçağı kullandı.

Altı yolcu alabilen uzay uçağı, saat 11.45 civarında iki pilotuyla güvenli bir şekilde piste inişe yaptı. Şirket yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Mürettebat, uzayın karanlığına karşı dünyanın parlak, mavi çerçeveli eğriliğinin olağanüstü manzaralarını tecrübe etti. Bugünkü deneyimleri Virgin Galactic’in gelecekteki müşterilerine ileride ne olduğuna dair bir fikir veriyor.”

Virgin Galactic’in CEO’su Michael Colglazier yaptığı açıklamada, “Bugün yapılan uçuş, hem Virgin Galactic hem de New Mexico’daki insanlı uzay uçuşu için büyük bir adım” dedi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu