HaberlerKripto Para Haberleri

Vietnam Merkez Bankasi 2023’de Dijital Para Testlerine Başlıyor

Vietnam Başbakanı Phạm Minh Chinh, 2023’e kadar olan süreçte merkez bankasının dijital para testlerine başlayacağını söyledi.

Dijital Para planı aynı zamanda yapay zeka ve sanal/artırılmış gerçekliği de kapsıyordu. Alınan bu karar ile hükumet, dijitalleşme yolunda büyük bir adım atmış oldu.

[affiliate_news2 id=”3588″]

Vietnam’da nakitsiz ödemeler zaten yükselişteydi. Yetkililer öncelikle dijital paranın artılarını ve eksilerini tanımayı planlıyor.

Hồ Chí Minh Şehri Ekonomi Üniversitesi’ndeki İnovasyon Enstitüsü müdür yardımcısı Huỳnh Phước Nghĩa, hükümetin kripto para birimi üzerinde testler yapmasının zamanının geldiğini çünkü dijital paraların kaçınılmaz bir trend olduğunu söyledi.

Merkez bankası daha önce kripto para birimlerinin Vietnam’da yasal olarak tanınmadığını vurgulamıştı.

2018’de Vietnam Devlet Bankası, bankaların ve kredi kuruluşlarının kripto para birimlerini ödeme aracı olarak kullanmasını yasakladı . Ayrıca herhangi bir kripto para ticaret platformuna lisans vermedi.

Artık pek çok ülke kendi kripto para birimini oluşturmak için somut adımlar atmaya başladı. Bu alanda yapılan son hamle de Vietnam’dan geldi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu