Bitcoin HaberleriHaberler

Vietnam Dijital Para Birimlerini Düzenlemeyi Planlıyor

Vietnam kısa bir zaman önce kripto para araştırma grubu oluşturmuştu. Bu grubun araştırmaları neticesinde düzenleme getirilmesi planlanıyor.

Vietnam dijital para alanında araştırma yapması ve veri toplaması için özel bir grubu görevlendirdi. Hükümet kripto para alanında ciddi düzenlemeler yapmayı planlıyor. Vietnam Maliye Bakanlığı, düzenleme amacıyla kripto para birimleri hakkında derinlemesine bir çalışma yürütüyor.

Vietnam Dijital Para Alanında Veri Topluyor

ASEAN Briefing’ine göre bakanlık, ülkede bir düzenleyici sürecin nasıl yapılabileceğini açıkça görmek adına yeterli veri toplamaya çalışıyor. Hükümet tarafından yapılan duyuru, araştırmanın popülerlik açısından küresel çapta patlama yapan sanal para birimlerinin ardından geldiği.

Vietnam dijital para kullanan tahmini 1 milyon Vietnamlı olduğuna ve 2030 yılına kadar 30 kat artışla beklentilerin yükseleceğine inanıyor.

Hükümet ayrıca QR kodları, e-cüzdanlar ve mobil uygulamalar gibi ödemeler için artan nakitsiz çözümlere tanık oldu. Bu tür bir teknolojinin benimsenmesi, hükümetin 2020 senesinde nakit işlemlerini % 90 oranında azaltmayı beklemesinin ardından arttı.

Yapılan açıklamalara göre kripto para alanında ki çalışmalarda, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Avrupa’daki mevcut yasal çerçevelere odaklanılacak ve aşağıdaki konuları kapsayacak:

”Kripto para birimi endüstrisini anlamak için; Mevcut yasayı değiştirerek kripto para birimlerinin varlığını tanımak; Şeffaf, öngörülebilir ve verimli düzenlemeler oluşturmak; Pazarın yüksek değişkenliğine ilişkin duyarlı mevzuat oluşturmak; Becerikli denetim organları aracılığıyla kripto para piyasasını izlemek için mekanizmalar oluşturarak yapısal düzenlemeler önermek; Bu denetim organlarına araçlar tavsiye etmek, yani lisans vermek, askıya almak veya iptal etmek, iş uygulamalarını düzenlemek ve şüpheli faaliyetleri bildirmek”

Açıklanan bilgilere göre Vietnam dijital para alanında kontrolü elinde tutmak istiyor. Hükümet şimdiden kapsamlı çalışmalara başladı. Yapılacak olan düzenlemeler ise önümüzdeki süreçte belli olacak.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu