Venezüella Mahkemesi 1000’den Fazla Bitcoin Madencilik Makinesinin Haciz Kararını Geri Aldı

Venezüella Mahkemesi 1000’den Fazla Bitcoin Madencilik Makinesinin Haciz Kararını Geri Aldı

Ülkenin başkentindeki bir Venezüella mahkemesi, müsadere sırasında meydana gelen usulsüzlükler nedeniyle 1000’den fazla Bitcoin madencilik makinesinin ele geçirilmesi kararını geri aldı.

Mahkeme belgelerine göre, ele geçirilen ekipman, bakım hizmeti veren üçüncü taraf bir şirketin gözetimindeydi. Mahkeme, ulusal kripto gözlemcisi Sunacrip’e bu madencileri sahiplerinden geri almasını emretti.

Ülkenin başkentinde bulunan bir Venezüella mahkemesi, ulusal kripto para birimi gözlemcisi Sunacrip’in geçen ay yürüttüğü bir haciz tedbirini geri almaya karar verdi. 

Ülkenin bilim polisi ve Sunacrip’in ortak çabasıyla gerçekleştirilen operasyonda, çeşitli usulsüzlükler ortaya çıktı. Ele geçirilen ekipmanın bakımı üçüncü şahıslar tarafından yapılıyordu ve operasyon bu şirketleri denetleyerek 12 Antminer S9-S9I, 1.624 EBANG E9I ve 1.475 güç kaynağına el koydu. Ancak Sunacrip, bu madencilerin tutulacağı yeri belirtmedi.

Mahkemeler Artık Bu Davalara Bakabilir

Venezüella mevzuatına bu tür bir talebin getirilmesiyle birlikte, mülkiyet haklarının, ekonomik özgürlüğün veya yasal sürecin ihlali karinesi varsa mahkemelerin gerçekten bu davalara müdahale edebileceğini belirten bir emsal var. 

Davanın bir başka ilginç unsuru da, operasyonu denetleyen Sunacrip memurunun bu madencilerin depolanacağı siteyi belirtmemesi nedeniyle, davacılar bu madencilerin üçüncü şahıslar tarafından bitcoin madenciliği yapmak için kullanılabileceğini düşünüyorlar. 

Mahkeme, Sierramoros’un bu madencilerin velayetini alma hakkı olmasına rağmen, izinlerinde devam eden revizyon kapatılana kadar onları çalıştıramayacağına karar verdi.