Venezuela Hükümeti Kripto Para İşlemleri İçin Vergileri Onaylayacak

Venezuela Hükümeti Kripto Para İşlemleri İçin Vergileri Onaylayacak

Venezuela hükümeti, kripto para birimlerinin yanı sıra yabancı para birimlerinde yapılan tüm işlemleri etkileyecek yeni bir vergiyi onayladı ve bu vergi ülkenin Ulusal Meclisi tarafından onaylandı.

Büyük finansal işlemler” vergisi olarak adlandırılan vergi, kripto ve yabancı para cinsinden yapılan işlemler üzerinden %20’ye varan oranlarda tahsil edilecek.

Vergi, son birkaç yılda önemini yitiren ulusal para biriminin kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor. Vergi, Petro’yu kullanmadan ve sınırlı bir miktarda kripto para birimlerinde yapılan herhangi bir işlem veya ödemenin, kriptonun niteliğine ve kişilere bağlı olarak her işlem için %20‘ye kadar ödeme yapacağını belirledi.

Petro Kripto Para Birimi

Ödenmesi gereken yüzdenin, kanunun resmi olarak yayınlanmasından sonra ulusal hükümet tarafından belirleneceği ancak uygulamada bu ödemeler üzerinden %2,5 oranında tahsil edileceği yazıyor.

Kripto paranın yeni yasaya dahil edilmesi, yalnızca bu tür para birimlerinin öneminin ve ülkede hareket eden hacmin ödemeleri ve işlemleri geciktirdiğinin tanınması olarak nitelendiriliyor.

Bu, ulusal ekonomi uzmanı Aaron Olmos‘un görüşüdür. Ancak yasanın temel amacı, tahminlere göre ülkedeki işlem ve ödemelerin %65‘ini oluşturan dolar kullanılarak yapılan işlemleri vergilendirmek olacaktır.

Aynı zamanda bir ekonomist olan Jose Guerra, bunun tasarruflarını depolamak adına döviz veya kripto kullanan Venezuelalılar için bir hit olacağını düşünüyor:

“Dövizin ülkedeki herkesin nakit sorunlarının, değer rezervlerinin ve tasarruflarının bir kısmını çözdüğü kabul edilmelidir. Bu kararı vermek, bir ödeme aracını diğerine göre ayrıcalıklı kılmaya çalışmaktır.”