Venezuela Asgari Ücretleri Ulusal Kripto Para Birimi’ne Sabitledi

Venezuela Asgari Ücretleri Ulusal Kripto Para Birimi’ne Sabitledi

Bloomberg tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre Venezuela, ülkenin asgari ücretinin artık ulusal Petro (PTR) kripto para birimine %50 oranında sabitleneceğini duyurdu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 126 Venezüella Bolivarı (28 $) olan yeni aylık asgari ücreti açıkladı. Bu, hükümetin kripto para birimi olan Petro’ya %50 oranında sabitlenecek olan ulusal asgari ücrette 18 katlık bir artışı temsil ediyor.

Yazım esnasında, Venezüella hükümeti daha fazla ayrıntı talebine yanıt vermedi.

Petro, DASH blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir ve devlet ihracı etrafında merkezileştirilmiştir. Bu da Petro’yu bir kripto para biriminden çok bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gibi yapar.

Reklamı yapılan blok gezginine erişilemediğinden Petro hakkında pek bir şey bilinmiyor. WayBack internet arşivi, Nisan 2020’de kullanıma sunulan bir blok gezgini gibi görünen bir şey gösterse de, sayfa o zamandan beri boş.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: İsviçre, Lugano Şehri ve Tether Operations Limited, Avrupa’da Blockchain’in Benimsenmesi Adına Bir Mükemmellik Merkezi Kurmak İçin Çalışmaları Başlattı

Teoride, Venezuela merkez bankasından veya yerel borsalardan bitcoin ve litecoin ile PTR satın almak mümkün; ancak fiyatlar merkez bankası kuru ile özel döviz kuru arasında çılgınca değişmektedir.

Raporlara göre, çoğu Venezuelalı PTR’yi zorunluluktan ziyade tercihe göre kullanmıyor. Örneğin; emeklilik ödemeleri PTR’de yapılıyor. Bu da tamamen zorunluluğu temsil ediyor.

Ayrıca, Trump yönetimi tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle Amerikalıların PTR tutması veya takas etmesi yasa dışıdır.